jaderná energie - Obec Olší v lokalitě Kraví hora umožní průzkum pro úložiště - Back-end (uloziste) 1
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu, zatím se neví, kde bude stát. Zdroj: ČT

Obec Olší na Tišnovsku umožní geologický průzkum pro trvalé úložiště jaderného odpadu z atomových elektráren. Obec o tom rozhodla jako první ze sedmi samospráv v lokalitě nazvané Kraví hora, s nimiž Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) o povolení průzkumu vyjednává. ČTK to dnes řekl starosta Olší Martin Pavlíček. Správa úložišť ale slíbila, že do lokality nevstoupí, pokud nebude mít souhlas všech dotčených obcí.
„Pro nás je důležité, aby všechny obce vyslovily souhlas s tím zapojením do výběru lokality,“ potvrdil dnes ČTK zástupce ředitele správy úložišť Jiří Slovák. Doplnil, že to platí pro všechny lokality v Česku, s nimiž SÚRAO o průzkumu vyjednává.
Zastupitelé v Olší projednali návrh dohody se správou úložišť na středečním zasedání. „Pět zastupitelů bylo pro a dva byli proti. Takže dohoda byla schválena,“ řekl starosta. Dohodou se stejný den zabývalo i zastupitelstvo v Moraveckých Pavlovicích na Žďársku, ale tam rozhodnutí o víc než týden odložili. Uvedl to starosta Moraveckých Pavlovic Josef Havránek.
Olší s 300 obyvateli se průzkum pro úložiště dotkne nejméně, na jeho katastrálním území se bude týkat jen asi tří hektarů. Obec by proto po dobu průzkumu dostávala nejmenší finanční kompenzace, za rok kolem 610.000 korun. „Pro nás je to i tak docela významná částka,“ řekl starosta Olší. Obec by tak mohla zdvojnásobit roční výdaje na investice. Peníze za průzkum by se podle názoru starosty použít na rekonstrukci školy. „V obci bez školy by do budoucna nebyl žádný rozvoj. Mladí lidé nám odcházejí do měst,“ vysvětlil.
V úložišti se budou půl kilometru pod zemí skladovat tisíce tun vyhořelého paliva. SÚRAO má pro úložiště do konce roku 2018 vybrat v Česku dvě lokality, hlavní a záložní. Za vstřícný přístup k průzkumu začal stát loni obcím nabízet peníze jako kompenzaci. Jde o sedm lokalit. V lokalitě Kraví hora na Žďársku budou tento měsíc o návrhu dohody se správou úložišť jednat i další zastupitelstva. Po dobu průzkumu by jim ročně mělo dohromady plynout 8,7 milionu Kč.
Lokalita Kraví hora je na území sedmi obcí, v nichž žije asi 1100 obyvatel. Jde o Střítež, Moravecké Pavlovice, Bukov, Věžnou a Sejřek na Žďársku a dvě obce na Tišnovsku – Drahonín a Olší.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..