JE Kudankulam. Zdroj: Renewableindia.com
JE Kudankulam. Zdroj: Renewableindia.com

29.10.2012 – Na prvním energobloku indické jaderné elektrárny Kudankulam, kterou staví ruská korporace Atomstrojexport, bylo dokončeno nakládání paliva, takže fyzickému spuštění již nic nebrání. Ruský vícepremiér Dmitrij Rogozin také oznámil, že blok číslo dvě bude spuštěn už příští rok.

„První energoblok už je připraven ke spuštění, druhý může být spuštěn v průběhu příštího roku“, uvedl na tiskové konferenci v Novém Dillí.

JE Kudankulam má za sebou poměrně zajímavou historii. Dohoda o její výstavbě byla podepsána ještě za Sovětského svazu indickým premiérem Rádžívem Gándhím a Michailem Gorbačovem, toho času prezidentem SSSR. Stavba však nebyla zahájena až do roku 1998 kvůli ekonomické krizi, která vypukla na postsovětském prostoru v 90. letech, mimo jiné v ruském jaderném průmyslu. Začala až v roce 2002, byly postaveny dva reaktory VVER-1000. Indičtí představitelé už několikrát při různých příležitostech prohlašovali, že elektrárnu hodlají rozšiřovat, v úvahu prý připadá až osm bloků.

Spuštění elektrárny bylo opožděno přibližně o půl roku kvůli masovým protestům místních obyvatel, které začaly těsně před nakládáním paliva do prvního bloku. Místní vláda přistoupila k rázné policejní akci, během níž zatkla několik desítek lidí, několik jich v davech zahynulo (více zde).

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..