Pohled na JE Paks z jaderné perspektivy. S Českem elektrárnu pojí stejná technologie reaktorů a to, že každou z nich se vlády chystají modernizovat v dohledné, ale vzdálenější době.
Pohled na JE Paks z jaderné perspektivy. S Českem elektrárnu pojí stejná technologie reaktorů a to, že každou z nich se vlády chystají modernizovat v dohledné, ale vzdálenější době.

27.10.2012 – Maďarská vláda, která plánuje v brzké době vyhlásit tendr na stavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Paks, požaduje minimální úroveň lokalizaci výroby ve výši 30%. Prohlásil to tajemník Ministerstva pro místní rozvoj pro energetiku a problémy klimatu Pál Kovács. Tendr sám by měl začít „do konce letošního roku, nejpozději začátkem příštího“, uvedl ve svém prohlášení.

Problém však spočívá v tom, že jako člen Evropské unie nemůže země nic takového požadovat v podmínkách tendru. „Národní vláda může pouze vydat prohlášení o tom, jakou úroveň lokalizace by si přála“, vysvětlil Kovács ruskému listu Kommersant. „Máme velká omezení v písemných dohodách, ale jakékoliv ústní prohlášení nebo slib uslyší nejen účastníci tendru, ale hlavně náš průmysl.“

Maďarský průmysl se za socialistických časů, stejně jako český, orientoval na sovětské technologie. Číslo 30% vláda získala z ohodnocení možností 219 podniků, které jsou v Maďarsku schopny dodávat pro jaderný průmysl. Ze zájemců o účast v tendru je proto k apelu vlády vcelku pochopitelně vstřícný Rosatom, jeho představitelé prohlašují, že dosáhnout takové úrovně lokalizace je možné: „ (…) minimálně u ruských technologií. Nedokážu říct, nakolik je maďarský průmysl připraven vyrábět pro Westinghouse nebo Arevu, ale na výrobu pro ruské jádro připraven je“.

V Česku lokalizaci slibovali všichni tři uchazeči – Areva, Westinghouse i Rosatom, z nichž Rosatom nabízel až 70% všech zakázek (horní odhad), Areva před vyřazením mluvila o 40 až 50% a Westinghouse slibuje mezi 30% a 40%.

Jaderná elektrárna Paks sestává ze 4 bloků, jejich stavba byla dokončena v 80. letech. Všechny jsou typu VVER-440, tedy stejného, jako české Dukovany. Elektrárna zajišťuje poměrně značný podíl celkových dodávek elektřiny, podle některých zdrojů až 40% (např. zde, údaje z roku 2009).

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..