28.11.2022
Jaderná elektrárna Dukovany.
Jaderná elektrárna Dukovany.

První pracovní skupina by se kvůli nastavení časového harmonogramu ke stavbě pátého bloku v Dukovanech mohla sejít v prvním pololetí příštího roku. Nový reaktor by podle připravené energetické koncepce ministerstva průmyslu a obchodu měl v Dukovanech začít fungovat kolem roku 2035. Do té doby by měly zůstat v provozu nynější čtyři jaderné bloky. Novinářům to dnes v dukovanské elektrárně řekl ministr průmyslu Martin Kuba (ODS).

Dukovanská jaderná elektrárna je v provozu 27 let, provozuje ji firma ČEZ. „Stát jako hlavní akcionář ČEZu bude trvat na tom, aby tyto procesy takto nastaly,“ řekl ministr. Podle jeho odhadu by stavba nového dukovanského bloku měla začít někdy kolem roku 2030, předcházet jí ale budou letité přípravy a projednávání.

Regionální politici volají po udržení Jaderné elektrárny Dukovany v chodu několik let. Jejím uzavřením by tento hospodářsky slabý region přišel o víc než 1000 pracovních míst. „Je potřeba mít nějakou perspektivu a my jsme ji dneska slyšeli,“ řekl náměšťský starosta Vladimír Měrka. Na dnešním jednání s ministrem zastupoval 120 obcí z okolí elektrárny sdružených do Energoregionu 2020.

Ředitel českých jaderných elektráren Miloš Štěpanovský předpokládá, že v Dukovanech vznikne velký blok s výkonem, který zhruba nahradí kapacitu současných atomových bloků.

Dukovany byly i v minulém roce největším domácím zdrojem elektřiny, pokryly zhruba pětinu tuzemské spotřeby. Výroba proudu se meziročně zvýšila o 1,3 procenta na 14,369 terawatthodiny (TWh). Díky letošní modernizaci posledního ze čtyř atomových bloků už mají celé Dukovany místo původních 1760 megawattů (MW) instalován výkon 2000 MW, jaký má mladší atomová elektrárna v Temelíně.

O víkendu se v elektrárně podle plánu zastavil jeden ze čtyř výrobních bloků kvůli výměně části jaderného paliva a revizi zařízení. Odstávka potrvá 32 dní.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..