jaderná energie - Jaderné katastrofy se obává už 78 procent Rakušanů - JE Fukušima (Zwentendof) 1
Dokončená jaderná elektrárna Zwentendorf v Rakousku, která nebyla kvůli negativnímu postoji obyvatelstva vůči jaderné energetice nikdy spuštěna. Zdroj: iHNed.cz

Obavy z jaderné katastrofy s přímým dopadem na jejich životy má 78 procent Rakušanů. Ještě na jaře 2011, bezprostředně po fukušimské havárii, to bylo jen 27 procent. Podle expertů na veřejné mínění, které dnes cituje agentura APA, strach vzrostl po zveřejnění výsledků zátěžových testů jaderných elektráren v Evropě.
Průzkum se uskutečnil poté, co Evropská komise před dvěma týdny zveřejnila výsledky testů, které byly provedeny právě na základě zkušeností s japonskou jadernou elektrárnou Fukušima Daiiči. Tu 11. března 2011 poničila přívalová vlna cunami.
Komise zjistila nedostatky v jaderných elektrárnách mimo jiné v sousedních zemích Rakouska včetně Dukovan a Temelína. Nedostatky ale podle ní nejsou tak závažné, aby bylo nutné některou z evropských elektráren uzavřít.
Rakušané jsou podle institutu Market o zátěžových testech EU dobře informováni. Vědělo o nich 88 procent dotázaných, přičemž muži byli informováni lépe než ženy.
Šestatřicet procent Rakušanů pokládá za velmi pravděpodobné, že by jejich zemi mohla zasáhnout jaderná katastrofa, dalších 42 procent to považuje za pravděpodobné. Za spíše nepravděpodobný takový scénář označilo 20 procent dotázaných. Bezprostředně po Fukušimě ještě 64 procent Rakušanů pokládalo za spíš nepravděpodobné, že by podobná katastrofa mohla postihnout i Rakousko.
Obecně jsou podle APA pesimističtější muži, starší lidé a lidé s nižším vzděláním. Obyvatelé východního a jižního Rakouska si dělají větší starosti než dotazovaní ze západu země. Venkované se pak obávají více než obyvatelé měst.
I když se Rakušané podle průzkumu jaderné energie obávají, osobní nouzové zásoby pitné vody, potravin či svíček si dělá „jen“ 25 procent Rakušanů. Loni to bylo nejméně 30 procent obyvatel alpské republiky. Sedmatřicet procent jich nyní uvedlo, že se pro případ katastrofy nepředzásobuje vůbec, zatímco loni to bylo 24 procent.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..