JE Salem. Zdroj: presstv.ir
JE Salem. Zdroj: presstv.ir

Reaktor jaderné elektrárny Salem v americkém státě New Jersey byl dnes odstaven, když se zastavily čtyři ze šesti vodních čerpadel jaderného reaktoru. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na provozovatele elektrárny, společnost PSEG. Elektrárna Salem leží ve státě New Jersey na březích řeky Delaware. Sousední jaderná elektrárna Hope Creek údajně funguje normálně.

Mluvčí americké Komise pro regulaci energie (NRC) už v pondělí varoval, že pokud bude vodní hladina dál stoupat, mohla by zasáhnout systémy vodních čerpadel, které mimo jiné slouží k ochlazování bazénů s vyhořelým jaderným palivem. Pokud to bude nutné, operátoři by podle NRC mohli k ochlazení použít vodu z požárních hadic.

V severní části státu New York byl v pondělí uzavřen reaktor jaderné elektrárny Nine Mile One společnosti Constellation Energy Group kvůli problémům s přenosem elektřiny do rozvodné sítě. Podle mluvčího NRC není zatím jasné, zda výpadek souvisí s mimořádně silnou bouří Sandy.

Americká energetická společnost Exelon Corp kvůli stoupající hladině oceánu způsobené bouří Sandy v pondělí vyhlásila stav pohotovosti v jaderném reaktoru elektrárny Oyster Creek v New Jersey. Stav pohotovosti je druhým nejnižším na čtyřstupňové škále varování. Podle amerických federálních činitelů lze očekávat, že hladina moře pravděpodobně brzy klesne.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    Zpravy jsou dosti nepresne, nejedna se samozrejme o cirkulacni cerpadla na primarnim okruhu chlazeni reaktoru, ale o cerpadla chladici vody pro systemy elektrarny, ktere mimo jine chladi motory, ktere jsou v systemu chlazeni paliva v bazenu vyhoreleho paliva, z hlediska ztraty pomocnych chladicich systemu je to problem, ale elektrarna ma dalsi moznosti jak motory cerpadel chlazeni bazenu s vyhorelym palivem uchladit 🙂

    presneji zde:

    The alert came after water levels at the plant rose by more than 6.5 feet (2 meters) above normal, potentially affecting the „water intake structure“ that pumps cooling water through the plant, an NRC spokesman said.

    Those pumps are not essential since the reactor has been shut for planned refuelling since Oct. 22. However, a further rise to 7 feet could submerge the service water pump motor that is used to cool the water in the spent fuel pool, potentially forcing it to use emergency water supplies from the in-house fire suppression system to keep the rods from overheating.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..