jaderná energie - Horní Rakousy posuzují další možné kroky proti Temelínu - Nové bloky v ČR (KLU1910bd blokda 9) 1
Temelín má v Rakousku řadu odpůrců – v řadách aktivistů i politiků. Zdroj: iDNES.cz

I když rakouský nejvyšší soud potvrdil, že spolková země Horní Rakousy sousedící s jižními Čechami nemůže žalovat českou elektrárenskou společnost ČEZ, chce hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer „vyzkoušet a vyčerpat další možnosti“. Uvedl to dnes v tiskovém prohlášení, o němž informovala agentura APA.
Pühringer má k dispozici studii dvou právníků o dalších možných krocích vůči jaderné elektrárně Temelín (JETE) a firmě ČEZ. Ukazuje prý na možnost stížnosti k Evropskému soudnímu dvoru nebo Evropskému soudu pro lidská práva. K ochraně hornorakouské populace podle Pühringera tamní vláda využije všech možností.
Hornorakouská vláda v Linci zažalovala ČEZ v roce 2001 za to, že firma údajně ignorovala námitky spolkové země proti jaderné elektrárně Temelín. Žaloba byla zdůvodněna tím, že 60 kilometrů od JETE se nacházejí pozemky zemědělské školy země Horní Rakousy, které jsou prý ohroženy imisemi z elektrárny.
Už dříve tuto žalobu zamítl zemský soud v Linci, který dospěl k závěru, že k posuzování takové záležitosti není kompetentní. Po dalších soudních peripetiích nakonec v tomto týdnu zamítavé stanovisko vyřkl i rakouský nejvyšší soud. Podle něho by žaloba kvůli zanedbání povinností ze strany ČEZ byla možná jen v případě, že by bylo vážně a bezprostředně ohroženo zdraví obyvatel. JETE však podle soudu splňuje bezpečnostní standardy EU.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..