Mapa britských jaderných zařízení. Většinu z nich čeká brzký konec. Zdroj: bbc.co.uk
Mapa britských jaderných zařízení. Většinu z nich čeká brzký konec. Zdroj: bbc.co.uk

30.10.2012 – Japonská společnost Hitachi koupí od německých energetických koncernů RWE a E.ON britský projekt výstavby až šesti jaderných elektráren Horizon. Dnešní oznámení o dohodě v hodnotě 696 milionů liber (21.5 miliardy Kč) ukončuje měsíce nejistoty kolem projektu, který má v příštím desetiletí nahradit dosluhující jaderné zdroje v Británii.

RWE a E.ON založily společný podnik Horizon Nuclear Power ke konci roku 2009. Po loňském březnové havárii na japonské elektrárně Fukušima a rozhodnutí německé vlády zavřít všechny jaderné elektrárny se však německé firmy rozhodly jadernou energetiku opustit. Opačnou strategii zvolili japonští výrobci jaderných zařízení Hitachi a Toshiba, které odchod Japonska od jádra motivoval k expanzi v zahraničí.

„Je to dlouhodobé a mnohamiliardové vyjádření důvěry v Británii, které přispěje k zajištění životně důležité nové infrastruktury pro energetické zajištění naší ekonomiky,“ uvedl k dohodě Hitachi a německých firem britský premiér David Cameron. Hitachi uvedla, že by chtěla mít první elektrárnu v rámci projektu v provozu do poloviny příštího desetiletí. Podle pozorovatelů však bude splnění tohoto cíle obtížné.

Britská vláda počítá s tím, že projekt Horizon bude zahrnovat až šest elektráren, které budou schopny zajistit elektřinu 14 milionům domácnostem na 60 let. I tak ale bude Británie mezitím zřejmě zápasit s napjatými dodávkami elektřiny. „Do roku 2023 bude muset Británie uzavřít všechny své jaderné elektrárny až na jednu, což znamená výpadek až 18 procent současných dodávek,“ řekl agentuře Reuters Omar Abbosh z konzultační společnosti Accenture.

Hitachi nyní bude usilovat o získání partnera, který bude nové elektrárny po jejich vybudování provozovat. Zatím podepsala předběžné dohody o spolupráci na výstavbě s britskými firmami Babcock International a Rolls-Royce.

Hitachi je největším výrobcem v odvětví elektrického strojírenství v Japonsku. Její jaderná divize, která vyrábí reaktory, tlakové nádoby reaktorů, ovládací přístroje a další zařízení, se podílí na celkových tržbách společnosti asi pětinou, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..