28.11.2022
Solární farma. Zdroj: nazeleno.cz
Solární farma. Zdroj: nazeleno.cz

Energetický regulační úřad (ERú) chce příští rok výrazně omezit podporu malých slunečních zdrojů pro výrobu elektřiny. Z letošních více než pěti korun na kWh se zelený bonus u elektráren nízkého výkonu sníží až na 1,9 koruny. Uvedl to dnes server iDnes.cz.

Podle České fotovoltaické průmyslové asociace meziroční snížení podpory o 50 až 65 procent povede k likvidaci solárního byznysu v ČR. Ceny zelených technologií totiž klesají, ale jen o deset až 20 procent ročně.

Z návrhu ERÚ podle serveru vyplývá, že by stát od ledna podporoval jeden kWh vyrobené elektřiny u zdrojů o špičkovém výkonu do pěti kWp částkou 2,46 koruny a u elektráren do 30 kWp částkou 1,9 Kč. Ve druhé polovině roku by bonus dál klesl.

Zastavení výstavby by údajně vedlo ke krachu většiny instalačních a výrobních firem. V ČR nyní působí stovky českých a zahraničních firem, které se specializující na výstavbu malých solárních elektráren a výrobu či prodej fotovoltaických komponentů. Řada z nich do ČR přišla za zahraničí, napsal iDnes.cz.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..