Nad prvními bloky Leningradské JE se stahují mračna...Stojí za zmínku, že "Leningradské jaderné elektrárny" jsou dvě - o té první pojednává tento článek a pochází ze sovětských dob, druhá je právě ve výstavbě (její reaktory budou typu VVER). Zdroj: veprpress.ru
Nad prvními bloky Leningradské JE se stahují mračna…Stojí za zmínku, že „Leningradské jaderné elektrárny“ jsou dvě – o té první pojednává tento článek a pochází ze sovětských dob, druhá je právě ve výstavbě (její reaktory budou typu VVER). Zdroj: veprpress.ru

24. 10. 2012 – Výkon druhého bloku Leningradské atomové elektrárny, pozastaveného v červnu letošního roku kvůli problémům s grafitovým moderátorem, dosahuje 80 %. Informují o tom webové stránky elektrárny, kde je od 15. září v části „Zprávy z velína “ uvedeno: „Energoblok č. 2 je zatížen na 800 MW.“Podle webu činil 18. října ve 23.02 hodin moskevského časul elektrický výkon druhého bloku 785,78 MW. K síti byl připojen 7. října 2012 ve 20.40 hodin moskevského času. . Tento blok byl k síti připojen 7. října 2012 ve 20.40 moskevského času.

Leningradská jaderná elektrárna se nachází na pobřeží Finského zálivu několik kilometrů od města Sosnovyj Bor. Sestává ze čtyř bloků s grafitovými reaktory typu RBMK, poslední z nich byl dokončen v roce 1981. Vloni byl první a nejstarší z nich zastaven kvůli problémům s grafitovým moderátorem – začal se v aktivní zóně ohýbat. Stavitelé elektrárny s tímto efektem počítali už v 70. letech, ale předpokládali, že vydrží o dva až tři roky déle. Poprvé byl tento efekt zpozorován před rokem při plánované odstávce prvního bloku. Rosenergoatom jej zastavil a personál elektrárny nyní zvažuje, zda se vyplatí reaktor opravit (a případně jak), či uzavřít. Průzkum druhého bloku ukázal, že prohýbání grafitové mříže se rovněž začalo projevovat, ale ještě není tak výrazné a blok lze podle předpisů provozovat se sníženým výkonem.

Grafitové reaktory RBMK tragicky prosluly po havárii na JE Černobyl v roce 1986, černobylské reaktory doplatily na některé konstrukční nedokonalosti. V Sovětském svazu mezi sebou konkurovaly technologie RBMK a systémy s vodním moderátorem VVER (patří k nim i Temelín a Dukovany). RBMK má určité výhody, například konstrukce některých součástí je mnohem jednodušší, než u VVER, ale po černobylské havárii už žádné nové nebyly postaveny (ačkoliv existuje řada projektů elektráren s novou generací grafitových reaktorů, kde by havárie černobylského typu už nemohla nastat).

Zdroj: Atominfo.ru (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..