Obří lednice pro ITER z dílny indické firmy Larsen & Toubro. Doma bychom ji mít nejspíš nechtěli, ale má zajistit první předstupeň k neomezenému zdroji energie. Zdroj: iter.org
Obří lednice pro ITER z dílny indické firmy Larsen & Toubro. Doma bychom ji mít nejspíš nechtěli, ale má zajistit první předstupeň k neomezenému zdroji energie. Zdroj: iter.org

Smlouvy na součásti Iteru uzavřeny

Byly uzavřeny další smlouvy o dodání součástí, které budou použity v projektu ITER – fúzním reaktoru nové generace, který je stavěn ve francouzské Cadarachi. Součásti a služby pro toto experimentální zařízení dodají indické, ruské a americké firmy.

Indická lednice

Indická společnost Larson & Toubro (L&T) dodá podle smlouvy obrovský kryostat, který vytvoří vzduchotěsný obal okolo vakuové nádoby reaktoru a supravodivých magnetů. Tento kryostat bude mít průměr téměř 30 metrů, výšku 29 metrů a bude vážit kolosálních 3800 tun. „V zásadě bude fungovat jako veliká lednice,“ řekla organizace. Bude vyroben z nerezové oceli tloušťky od 50 do 250 mm. S takovými rozměry to bude největší vakuová nádoba v historii, vyrobená z nerezové oceli.

Kryostat bude mít několik průchodů, které umožní údržbu vnitřního zařízení, a také přes 200 dalších otvorů (větších než čtyři metry), kterými dovnitř povedou chladící systémy, napájení magnetů, pomocné ohřívací systémy, diagnostické systémy a zařízení na odstranění krytu a jednotlivých částí divertoru. Mezi kryostatem a vakuovou nádobou budou umístěny velké měchy, které umožní tepelné roztahování a stahování konstrukce.

Smlouvu o stavbě kryostatu podepsal 17. srpna vedoucí projektu ITER -India Shishir Deshpande a viceprezident divize L&T pro těžké strojírenství Anil Parab. Podle smlouvy L&T vyrobí obrovské díly kryostatu ve své továrně Hazira poblíž Suratu ve státě Gujarat. Do Cadarache v severní Francii bude přepraven v 54 dílech. Tyto díly budou předsestaveny v přechodné dílně přímo na místě stavby ITERu a poté zasunuty do šachty tokamaku a svařeny dohromady.

Hlavní vedoucí projektu ITER Osamu Motojima poznamenal: „Kryostat je neodmyslitelnou součástí zařízení. . Když vidíme, jak tato ohromná součást získává v továrně svůj tvar, je to pro nás velice důležitá a hlavně povzbuzující zpráva. Znamená to, že tento projekt vstoupil do rozhodující fáze.“

Ruské vodiče

Rusko dodá vodiče, které budou použity na soustavu magnetů reaktoru Iteru. Je potřeba vyrobit 22 km drátu, který bude tvořit vinutí cívek vytvářejících toroidální magnetické pole. Na ně bude spotřebováno přes 90 tun supravodivé sloučeniny niobu a cínu (Nb3Sn). Magnety indukující poloidální magnetické pole budou vyžadovat drát dlouhý 11 km, což znamená 40 tun slitiny niobu a titanu (NbTi).

Dosud se rozběhla jednání o deseti smlouvách z celkových jedenácti, které se týkají výroby a dodání drátů na projekt Iteru. Některé z nich jsou už v poslední fázi.

Na nedávném setkání v Moskvě poznamenal vedoucí pro supravodivé součásti Arnault DeVries, že brzy dojde k vytvoření konkrétního plánu, podle nějž se budou vodiče vyrábět. Řekl: „I přes obtíže spojené s koordinací práce více než třiceti dodavatelů a šesti státních kanceláří, které jsou zodpovědné za produkci vodičů, se naše společnost vždy snažila úzce spolupracovat se všemi zúčastněnými. Podobná setkání jsou vždy dobrou příležitostí k tomu podělit se o zkušenosti a k určení úkolů, které jsou v danou chvíli nejdůležitější“.

.a všechno dohromady

Světový dodavatel technického a geografického softwaru americká společnost Intergraph poskytne soubor produktů, které zajistí stavbu a smontování reaktoru Iteru v Cadarache a jeho uvedení do provozu.

Podle dohody s Iterem společnost implementuje některé své produkty známé pod společným názvem SmartPlant Enterprise. Mezi ně patří SmartPlant Foundation, SmartPlant Construction, SmartPlant Materials a SmartPlant Enterprise for Owner Operators. Posledně jmenovaný produkt poskytne předem zvolené postupy, které dají rámec realizaci projektu a technických prací během navrhování, stavby a uvádění reaktoru do provozu. SmartPlant Foundation naproti tomu bude hrát klíčovou roli při synchronizaci a sdílení dat. Software SmartPlant Enterprise od Intergraphu také pomůže vytvořit synchronizovanou a centralizovanou databázi dat, nabídne vylepšené řízení pracovních procesů, kontrolních zařízení a údržby, dále koordinaci dodavatelů a řízení změn.

Projekt ITER , na němž se podílí Evropská unie, Rusko, Indie, Čína, Japonsko, Korea a Spojených států , má za cíl ukázat, že je možní získávat energii z fúze. O Dodávky jednotlivých komponent jsou rozděleny mezi členské země. První vybavení pro reaktor ITER by mělo být dovezeno do Cadarache v roce 2014. Doručení sestavy tokamaku je naplánováno na rok 2015, stavba by měla být kompletní v roce 2019 a spuštění reaktoru je naplánováno na rok 2020.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..