Stavba druhého bloku JE Changjiang. Čína dnes hraje prim v počtu rozestavěných reaktorů, a to jak vlastních, tak i zahraničních.
Stavba druhého bloku JE Changjiang. Čína dnes hraje prim v počtu rozestavěných reaktorů, a to jak vlastních, tak i zahraničních.

25.10. 2012 – Čínská vláda schválila plány na obnovení výstavby jaderných elektráren. Peking tak ukončil moratorium, které vyhlásil loni po katastrofě v japonské elektrárně Fukušima, ze které po zemětřesení a vlně cunami uniklo velké množství radiace. Současný plán zároveň počítá s přísnými bezpečnostními podmínkami v elektrárnách, napsala dnes agentura AP.

Čína nestanovila pevné datum pro pokračování výstavby jaderných elektráren. Uvedla však, že nová zařízení vzniknou pouze v pobřežních oblastech a že jich nebude mnoho.

Po havárii ve Fukušimě se sice objevily dohady o bezpečnosti jaderné energetiky, Peking je ale odhodlán ji podporovat. Energie z jádra by měla přispět k omezení emisí z uhelných elektráren a zároveň snížit závislost Číny na dovozu fosilních paliv.

Čína v současnosti provozuje 15 reaktorů, které mají v úhrnu kapacitu 12,5 gigawattu. Celkem jaderné elektrárny vytvoří 1,8 procenta čínské elektřiny. Ve výstavbě je nyní dalších 26 reaktorů, které by měly společně dodávat do sítě 30 gigawattů elektřiny.

Čínská vláda vyjádřila naději, že do konce roku 2015 budou jádro a alternativní zdroje energie dohromady vytvářet 30 procent veškeré čínské elektřiny. Peking tak ještě posílil svůj ambiciózní cíl do roku 2020 vyrábět 15 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a dalších pět procent z jádra.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..