Palivový článek z dílny TVEL. Ten za to může! Zdroj foto: Rosatom.ru
Palivový článek z dílny TVEL. Ten za všechno může! Zdroj foto: Rosatom.ru

3.10.2012 – Česká republika bude čelit na půdě Evropské unie novému pokusu o odstavení jaderné elektrárny Dukovany. Podle informací deníku E15 se záminkou pro větší tlak na odstavení Dukovan stala skutečnost, že společnost ČEZ v této elektrárně využívá palivo vyrobené z uranu, který je obohacován v Rusku, tedy mimo území EU. To je údajně v rozporu s evropskou deklarací z Korfu z roku 1994. ČEZ pochybení proti evropským pravidlům popírá.

ESA nyní podle listu posuzuje dodatek ke smlouvě mezi firmou ČEZ a ruským dodavatelem Tvel, který se týká dodávek paliva a jeho ceny i po roce 2018 – tedy po datu, do kterého byla sjednána původní smlouva. Fakticky je to stále stejný kontrakt, takže by ČEZ problém mít neměl. Odpůrci Dukovan chtějí ale argumentovat tím, že Finsko si kvůli podobnému případu elektrárny Loviisa před svým vstupem do EU vyjednalo výjimku z korfské deklarace. Česko tak neučinilo.

„ČEZ měl smlouvu na dodávky paliva pro elektrárnu Dukovany podepsanou už před vstupem Česka do Evropské unie. Tato smlouva byla spolu s naším vstupem akceptována i ze strany Zásobovací agentury Euratomu ESA,“ uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Představitel agentury Euratom, která kontroluje dodávky paliva do atomových elektráren v EU, sice potvrdil, že agentura dohodu o dodávkách paliva pro Dukovany zkoumá, avšak výsledkem prý nemůže být v žádném případě uzavření elektrárny. Agentura prý může jednat o tom, zda do elektrárny nedodávat palivo i z jiných zdrojů. Pokud však jiný dodavatel nebude, Dukovany mohou dál fungovat jako dosud.

Elektrárna Dukovany se v Evropě stává terčem kritiky kvůli údajně nespolehlivým reaktorům sovětského designu VVER-440. Podle řady odborníků ale Dukovany naopak patří k nejbezpečnějším elektrárnám na světě, píše E15.

Zdroj: E15, ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    ja bych navrhnul odstavit vetrne turbiny v Rakousku a Nemecku, kdyz jde vitr z Ruska 🙂

    Je, to by bylo hustej… Politicky nekorektní vítr…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..