Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín.

Česko-ruské Konsorcium MIR.1200, tvořené společnostmi Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, dostalo od ČEZ několik desítek dotazů ke své nabídce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Otázky jsou ale jen upřesňujícího charakteru a neměly by zavinit vyřazení česko-ruského konsorcia z tendru. ČTK to dnes na Žofínském fóru řekl zástupce společnosti Škoda JS Miloslav Provod. ČEZ tento měsíc ze soutěže o dokončení Temelína vyřadil francouzskou společnost Areva.

„V této fázi se jedná o orientaci v (naší) nabídce,“ řekl k otázkám ČEZ Provod. „ČEZ, jak čte tu nabídku, tak dochází k některým částem, které chce vyjasnit. Jsou to otázky, které upřesňují, jestli to zákazník dobře chápe,“ vysvětlil.

Provod neočekává, že by dotazy české energetické společnosti mohly vést k vyřazení Konsorcia MIR.1200 z tendru. „Já si myslím, že ne. Kdyby tomu tak bylo, tak bychom se to už asi dozvěděli,“ řekl.

K vyřazení z tendru by podle Provoda mohlo vést to, že by některý ze zájemců o dostavbu Temelína nesplnil některé z podmínek, které ČEZ označil za zásadní. „Byly tam věci, které bylo nutné splnit,“ uvedl. „Já musím říct, že jednou z našich finálních prací na té nabídce bylo procházení těch zásadních kritérií, abychom se nedostali právě do tohoto problému.“

ČEZ 5. října oznámil Arevě, že nesplnila v nabídce zákonné a další požadavky. Odvolání Arevy v pondělí zamítl. Francouzská firma se chce proti vyřazení z tendru bránit u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

V tendru o dostavbu Temelína nyní zůstávají jen dva uchazeči. Vedle česko-ruského konsorcia jím je americko-japonská firma Westinghouse.

Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..