Nová továrna na papíře - model z díly projektantů Ansto. Zdroj: World Nuclear News
Nová továrna na papíře – model z díly projektantů Ansto. Zdroj: World Nuclear News

13.10.2012 – Australská vláda zvyšuje domácí produkci radioizotopů pro použití v lékařství a staví demonstrační závod na uložení a zpracování radioaktivních vedlejších produktů, vzniknuvších při jejich výrobě.

Australský ministr pro vědu a výzkum Chris Evans nedávno oznámil, že vláda země schvália investiční plán v hodnotě 168 mil. australských dolarů (172 mil. USD) na postavení továrny pro výrobu radiofarmak na pozemku Australské organizace pro vědu a technologie (ANSTO) v Lucas Heights poblíž Sydney. V této lokalitě se nachází výzkumný reaktor Opal (Open Pool Australian Lighwater), fungující na palivu s nízko obohaceným uranem.

Tento závod bude vyrábět především molybden-99, jenž je zdrojem technecia-99, které je používáno při diagnóze srdečních poruch, různých druhů rakoviny, a také nemocí ledvin či zažívacího traktu.

Výkonný ředitel ANSTO Adi Paterson ve svém komentáři uvedl, že firma chce se svou továrnou prorazit ve světě : „Ansto již nyní ročně vyrábí půl milionu dávek léčiv určených pro nukleární medicínu, které distribuuje do více než dvou set nemocnic a zdravotních center. (…) Díky tomuto plánu, který umožní rozšíření produkce, se Ansto spolu se svými partnery posune od dodávek léčiv, pokrývajících potřebu přibližně každého druhého Australana, k významnému účinkování na scéně celosvětové komunity nukleární medicíny.“

„Dnešek je významným dnem pro těch 550 000 lidí, kteří každoročně v Austrálii nutně potřebují procedury jaderné medicíny, stejně jako pro 45 mil. lidí po celém světě, pro které nyní budou dostupnější australská radiofarmaka ,“ říká Evans. Tento krok umožní uspokojit 25% světové poptávky po Mo-99. Samotný plán, jak poznamenal Evans, pomůže vytvořit 250 pracovních míst a „vrátit Austrálii na daních 1 miliardu USD.“

Přidružené zařízení na uložení a zpracování odpadu bude využívat Synroc, balíček technologií vyvinutý ANSTO určený k fixaci nejrůznějších forem středně a vysoce radioaktivních odpadů při jejich likvidaci. Jedná se o sklokeramický materiál na základě smíšených oxidů titanu (více o Synrocu zde), které společně do svých krystalických struktur pohlcují téměř všechny radioizotopy (například cesium) přítomné ve vysoce aktivních odpadech. Podle Ansto dokáže Synroc snížit objem jaderného materiálu o 99% (ve srovnání s jinými metodami, jako například cementací), což například snižuje cenu jeho ukládání.

Takto ošetřený odpad poté z Lucas Heights poputuje do národního závodu na zpracování radioaktivních odpadů, jehož stavba je naplánována do oblasti Muckaty Station, ležící v Severním teritoriu. Stavba továrny i zpracovatelského závodu má začít v roce 2014, výroba v plném rozsahu pak v roce 2016. Nyní probíhá příprava projektu, zatím pro něj ještě nebyla vybrána přesná lokalita. Podle ANSTO nové zařízení „přinese trvalé, bezpečné a výhodné řešení nakládání s odpady pocházejícími z minulé, současné a budoucí výroby radiofarmak.“

Pozn. Atominfo.cz: V České republice radiofarmaka vyrábí například Ústav jaderného výzkumu v Řeži (více zde). Technecium má poločas rozpadu v řádu hodin a v malých dávkách neohrožuje zdraví. Příkladem použití je měření objemu krve – přesně dané množství technecia je vpraveno do pacienta a je měřena jeho aktivita, která závisí na koncentraci. Z té už lze objem krve vypočítat. 

Související články: Vancouver by se mohl stát izotopovým Silicon Valley

Dostat se znovu do hry – na takovou šanci čeká spousta českých firem (rozhovor s ředitelem ÚJV Řež Alešem Johnem mj. o výrobě radiofarmak v Česku)

Nukleární medicína bez reaktorů: v Kanadě zkoušejí vyrábět technecium jinak, než je běžná praxe

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..