Andrej Nikipelov (druhý zleva, toho času na návštěvě chemické továrny ve Sverdlovsku): "České a maďarské firmy jsou pro nás dobrými partnery". Zdroj: atomic-energy.ru
Andrej Nikipelov (druhý zleva, toho času na návštěvě chemické továrny ve Sverdlovsku): „České a maďarské firmy jsou pro nás dobrými partnery“. Zdroj: atomic-energy.ru

Jednou z firem, které se ucházejí o stavbu dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín, je konsorcium Škoda JS – Gidropress – Atomstrojexport. Poslední dvě jmenované jsou součástí ruské státní korporace Rosatom, která spravuje všechna ruská jaderná zařízení a aktivity včetně flotily ledoborců, skladování radioaktivního odpadu a provozu jaderných elektráren. Ačkoliv jde o státní firmu, zaštítěnou jedním názvem a vedením, sestává z mnoha samostatných firem, jejichž činnost je velmi různorodá a zasahuje do mnoha oblastí energetiky, jak jaderné, tak klasické. Přinášíme čtenářům Atominfo.cz rozhovor s Andrejem Nikipelovem, generálním ředitelem společnosti Atomenergomaš. Jak již sám název ruštiny znalým napovídá, hlavní agendou této firmy je jaderné a energetické strojírenství a výroba zařízení pro energetiku. Od loňského roku jí patří české firmy Arako (výrobce armatur) a Chladicí věže Praha (výrobce vybavení pro chladicí věže a mikrochladiče). Spolupráce s podniky ve Východní Evropě je hlavním tématem rozhovoru.

Jak vidíte další vývoj vašich zahraničních podniků a jejich zakázky?

– Jsem si zcela jist, že budou dostávat další a další zakázky, už jen proto, že například česká firma Chladicí věže, Praha, kterou jsme koupili vloni, teprve začala působit na ruském trhu a smlouvy, které jsme podepsali včera (na fóru Atomexpo 10.-12. října, pozn. red.), jsou jen prvními vlaštovkami. Co se týče potenciálu zakázek pro ChVP, určitě s firmou chceme spolupracovat na stavbě chladicích věží v Rusku: začali jsme na 5 milionech eur a myslíme si, že v nejbližších pěti letech to dokážeme zvýšit na 50 až 60 milionů eur. Ve společnosti Arako provádíme modernizaci výrobních kapacit pro zvýšení efektivity výroby – na stejné ploše a se stejným počtem lidí zvládne udělat víc – a zavádění nových.

Jedním z úkolů, který si klademe v tomto odvětví, je rozšířit nabídku nejen v jaderném odvětví, ale i v plynárenství, petrochemii a teplárenství. Díky tomu můžeme zvýšit svůj podíl na trhu s klasickou armaturou při zachování stávajících objemů výroby pro jaderný průmysl. Ředitel Arako má nyní za úkol zvýšit podíl v nejaderné oblasti trhu a pokud nyní činí podíl jaderných zakázek 60% zisku, měl by být tento poměr relativně snížen na 50% při zachování objemu produkce pro jaderný průmysl. Letos jsme vložili 8 milionů eur do modernizace Arako. Jen v rámci průmyslu by společnost měla v nejbližších 5 letech dostat zakázky o celkové hodnotě 50 milionů eur. Co se týče Maďarska, ruské firmy koupili výrobce čerpadel Ganz a očekáváme, že získá do tří let zakázky v hodnotě 30 milionů eur.

 Z jakého důvodu jste si jako dodavatele pro ruské jaderné elektrárny vybrali právě české firmy?

– Rosatom má velmi průhledný systém nákupů a zadávání zakázek, jakýkoliv dodavatel, který disponuje potřebnými licencemi a certifikáty a má reference, se může zúčastnit výběrového řízení. Mimochodem, Atomenergomaš je dceřinou firmou Rosatomu a ani on nedostává nic automaticky, všechny zakázky musíme vyhrát ve výběrovém řízení, ačkoliv v oboru vlastně v Rusku nemáme konkurenci. Česko a Maďarsko mají tradičně velmi silnou technickou a vzdělávací základnu, vysokou úroveň výrobní kultury, velká část tamních odborníků získala vzdělání na našich univerzitách a my si s nimi v technických otázkách rozumíme. Navíc dodávají včas a kvalitní produkty. Z těchto důvodů jsou české podniky někdy lepšími dodavateli, než ruské. Musím ale říct, že i ruští výrobci armatur a potrubí jsou schopní a silní, konkurence je velmi tvrdá.

– Jaké další země kromě České republiky a Maďarska mají podobné prostředí, ve kterém jsou propojeny průmysl, technické vzdělání a zkušenosti s dodávkami pro ruský, případně sovětský průmysl?

– Kromě Česka a Maďarska máme velký podnik na Ukrajině – společnost Energomašspecstal. Je to jeden z největších výrobců velkých odlitků ze speciálních druhů ocelí, jeho továrny patří mezi nejmodernější výrobní prostory v zemích bývalého SSSR. Dodává výrobky ze speciálních ocelí prakticky všude po světě. Investovali jsme do něj v uplynulých pěti letech přibližně 300 milionů dolarů (přímo Rosatom vložil asi 100 milionů), do měsíce chceme spustit novou sadu pecí a systém pro čištění plynu. Očekáváme, že v roce 2013 celková cena zakázek společnosti jen od ruských podniků dosáhne dvou miliard rublů. Těchto několik příkladů jasně ukazuje, že i po rozpadu SSSR a RVHP si jejich bývalé země mají stále co nabídnout.

– Jak výsledky má Atomenergomaš v nejaderných oborech – teplárenství, plynárenství, obnovitelné zdroje?

– Co se týče teplárenství, vloni jsme podepsali memorandum s korejskou Doosan Power Systems (DPS) o vývoji a zavádění do praxe našich společných projektů v oblasti práce s nadkritickou a supernadkritickou vodní parou. Také se budou podílet na obsluze a modernizaci uhelných tepelných elektráren v Rusku. Naši projektanti už připravili předběžné plány pro Slavinskou a Děmidovskou elektrárnu, které mají bloky o výkonu 660 megawattů. Předpokládáme, že provozovatelé elektráren, kteří jsou v tomto případě našimi zákazníky, schválí tuto nabídku do konce letošního roku, což nám umožní uvést nadkritické technologie do praxe na uhelných elektrárnách v letech 2017-2018. Státní exportní agentury Velké Británie a České republiky už schválily podporu našich společných projektů s DPS (Doosanu patří český výrobce turbín Škoda Power, který má zařízení pro práci s nadkritickou vodou ve své nabíce – pozn. red.). Jednáme nyní o spolupráci ve třech zemích bývalého SSSR.

Za velmi perspektivní považujeme indický trh, kde zvažujeme účast na projektech komplexní modernizace a obnovy uhelných elektráren s bloky výkonu 200 megawattů, kterým už končí životnost a doba provozu. Už jsme určili okruh firem, se kterými bychom chtěli v tomto směru spolupracovat, je to například DM Corporation.

V oblasti petrochemie a plynárenství jsou našimi hlavními zákazníky ruské firmy Tatněfť, Gazprom, Lukoil, Rosněfť. Co se týče větrné energetiky, čekáme na to, až bude dokončen státní program podpory obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Atomic-energy.ru (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..