Švédská továrna Westinghouse Sweden AB, kde probíhá výroba TBC-W - paliva, speciálně upraveného pro ruské reaktory VVER. Zdroj: atomic-energy.ru
Švédská továrna Westinghouse Sweden AB, kde probíhá výroba TBC-W – paliva, speciálně upraveného pro ruské reaktory VVER. Zdroj: atomic-energy.ru

Poté, co došlo ke zveřejnění připomínek k palivu na ukrajinské Jihoukrajinské jaderné elektrárně (JUJE), přistoupila mezinárodní společnost Westinghouse k programu úprav svých palivových článků pro ukrajinský Energoatom. Ruské zpravodajské agentuře RBK to oznámil zdroj z ukrajinského Ministerstva energetiky a uhelného průmyslu.

Jistý člen ministerstva se nechal slyšet, že: „Společnost Westinghouse má zájem na co nejrychlejším vyhotovení dokumentu, jenž bude odeslán k posouzení ukrajinské straně zastoupené představiteli společnosti Energoatom, Státní inspekce pro jadernou regulaci a dalšími“.

V letech 2010-2011 mělo být do dvou bloků Jihoukrajinské jaderné elektrárna dovezeno 126 palivových článků americké výroby (přesněji řečeno na švédské pobočce Westinghouse) . Po incidentu s deformací distančních mřížek (více například zde) z nich byly v roce 2012 tři články vyřazeny, což je však běžná praxe.

„Podle závěrů plánované kontroly z roku 2012 jsou aktivní zóny reaktorů druhého a třetího bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny zkompletovány za použití obou typů palivových kazet, z výroby společnosti Westinghouse a ruské společnosti TVEL, což je důkazem úspěšné politiky diverzifikace dodavatelů jaderného paliva,“ prohlásil informátor agentury. Jak už bylo avízováno, prozatím se tedy články Westinghouse kromě tří poškozených vrátí do elektrárny. Vrchní jaderný inspektor Ukrajiny Michail Gašev však zakázal dovoz nových amerických kazet.

Tutéž informaci potvrdil i Energoatom. „Bloky 2 a 3 elektrárny JUJE se nachází v režimu postupného spouštění, jehož dokončení je naplánováno na polovinu září,“ prohlásila výkonná ředitelka pro jadernou a radiační bezpečnost a vědecko-technickou podporu společnosti, Natalja Šumkova.

Související články: Hlavní jaderný inspektor Ukrajiny Michail Gašev: kvůli problémům s jaderným palivem budeme možná revidovat smlouvy s Westinghouse

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..