Jedním z oborů, ve kterých Hutní montáže vynikají, jsou stavební jeřáby. Na snímku stavba polypropylenové jednotky na bratislavském Slovnaftu. Zdroj: stavebni-technika.cz
Jedním z oborů, ve kterých Hutní montáže vynikají, jsou stavební jeřáby. Na snímku stavba polypropylenové jednotky na bratislavském Slovnaftu. Zdroj: stavebni-technika.cz

Česká společnost Hutní montáže se dohodla na strategické spolupráci s americkou firmou Westinghouse, která se uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Společnosti o tom dnes informovaly v tiskové zprávě. V případě, že dostavbu bude provádět Westinghouse, Hutní montáže zajistí většinu mechanických instalací, včetně montáže a instalace ochranné obálky reaktoru.

Hutní montáže by dodávaly také těžkotonážní jeřáby a uvazovací techniku pro transport, vykládání a usazování jednotlivých částí reaktoru. „Partnerství se společností Hutní montáže je dalším důkazem závazku Westinghouse nakupovat tam, kde staví,“ uvedl viceprezident Westinghouse pro region Evropa, Blízký Východ a Afrika Randy Galm.

Westinghouse již dříve podepsal podobné dohody o budoucí spolupráci se strojírenským podnikem Vítkovice, s Metrostavem či s I&C Energo. Také další uchazeči o dostavbu – francouzská Areva a česko-ruské konsorcium tvořené firmami Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress – podobné dohody uzavřeli s desítkami českých strojírenských a dalších podniků.

Všichni účastníci výběrového řízení na dodavatele dostavby Temelína shodně slibují, že českým podnikům v případě úspěchu v tendru poskytnou 70 procent celé zakázky. Z oboru však zaznívají názory, že toto číslo zřejmě dosaženo nebude.

Zájemci o dostavbu Temelína nedávno provozovateli elektrárny ČEZ předložili své nabídky. Vítěz tendru má být vybrán během příštího roku, náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Třetí a čtvrtý blok Temelína by měl být dostavěn do roku 2025.

Hutní montáže patří do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group. v Česku jsou jednou z největších firem v oboru montáží, oprav a údržby průmyslových a energetických celků a infrastruktury. Mají zhruba 800 zaměstnanců. V roce 2011 vytvořily zisk před zdaněním 104 miliony korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..