Areál Vítkovických železáren v Ostravě. Vítkovice Group je jedním z největších výrobců strojírenských zařízení v Čechách.
Areál Vítkovických železáren v Ostravě. Vítkovice Group je jedním z největších výrobců strojírenských zařízení v Čechách.

Sedm smluv na dodávky zařízení pro ruské jaderné elektrárny podepsali v posledních týdnech manažeři ostravského strojírenského podniku Vítkovice. Před podpisem je i smlouva na stavbu ocelárny v Pákistánu za tři čtvrtě miliardy.

Vítkovicím se daří. Trubkové svazky pro Balakovskou jadernou elektrárnu za dva miliony eur, nebo výměníky pro nový blok Rostovské jaderné elektrárny za sem milionů eur. Takové jsou poslední dvě smlouvy ostravské společnosti na dodávky pro ruské jaderné elektrárny. A další by měly následovat.

Ruský jaderný trh tak může pomoci zajistit práci stovkám lidí z regionu. I díky podpisu smlouvy s ruskou skupinou Rosatom, která bojuje o získání zakázky na dostavbu Temelína.

„Není to tak, že bychom se v Rusku dříve neuměli prosadit, ale dosud jsme se mohli podílet jen na zařízeních, které byly stavěny ruskými firmami mimo Rusko. Dvaadvacet let jsme se nedokázali dostat na ruský vnitřní jaderný trh. A to se teď změnilo. Průlom je v tom, že s novými smlouvami se nám podařilo proniknout i k zakázkám ruských jaderných elektráren,“ vysvětlil důležitost posledních zakázek generální ředitel Vítkovic Jan Světlík.

Smlouvy s ruskými firmami nejsou jedinými úspěchy Vítkovic v zahraničí. Před podpisem je například kontrakt na výstavbu ocelárny v Pákistánu.

„Budeme tam stavět kompletní ocelárnu, hodnota zakázky by měla dosáhnout 250 milionů eur,“ řekl včera na strojírenském veletrhu v Brně Michal Pastušek, generální ředitel společnosti Vítkovice Heavy Machinery. „K podpisu smlouvy schází jediné, souhlas České exportní banky, který jak doufáme získáme do konce letošního roku,“ dodal.

Zakázka na stavbu ocelárny může být zajímavá i pro jiné firmy v regionu.

„Stavební část budou samozřejmě provádět místní firmy, ale na dodávkách technologií pro provozy jako jsou například obloukové pece, kontilití, nebo kyslíkárna budeme samozřejmě spolupracovat i s dalšími českými firmami, je to i jedna z podmínek banky,“ vysvětlil Michal Pastušek.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..