Bum! Srážka jádra olova a protonu, částice, které vznikly během srážky, se rozlétávají na všechny strany. Záznam z detektoru ALICE. Zdroj: public.web.cern.ch
Bum! Srážka jádra olova a protonu, částice, které vznikly během srážky, se rozlétávají na všechny strany. Záznam z detektoru ALICE. Zdroj: public.web.cern.ch

Na Velkém hadronovém urychlovači byla poprvé uskutečněna „asymetrická“ srážka protonů s ionty olova. Uvádí to zpráva na internetových stránkách experimentu LHCb, jednoho z detektorů urychlovače.Dosud vědci na urychlovači prováděli pouze srážky protonů s protony nebo iontů olova s ionty olova.V noci na čtvrtek poprvé odstartovali srážky protonů s ionty. Tento experiment umožní odborníkům lépe pochopit fyziku iontových srážek, které jsou zajímavé z hlediska získání kvark-gluonového plazmatu – vůbec první látky ve vesmíru.

Výzkumníci používají protony jako jistý druh sondy, pomocí které „pozorují“ ionty olova, aby tak lépe porozuměli jednak jejich vnitřní struktuře a jednak datům a informacím získaným při ion-iontových srážkách. Před uskutečněním experimentu museli fyzici a inženýři v CERNu řešit řadu složitých technických problémů. Protony i jádra olova mají různé elektrické náboje a magnetické pole na ně tedy působí odlišným způsobem, kontrola směru dvou různých svazků najednou je proto komplikovaná. Kromě toho se rychlosti protonů a iontů mírně liší, přičemž jsou obě blízké rychlosti světla, což komplikuje nastavení časovačů a měřicích přístrojů.

Tyto srážky byly zatím provedeny jen „na zkoušku“, plnohodnotné experimenty jsou naplánovány na leden a únor příštího roku. Detektory urychlovače, například právě detektor LHCb, však už výsledky srážek pozorují.

Velký hadronový urychlovač (anglickou zkratkou LHC – Large Hadron Collider), ležící v areálu Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) na předměstí Ženevy, je největším urychlovačem elementárních částic, jaký kdy byl postaven. Princip srážek je ten, že proti sobě letí svazky částic, které do sebe narážejí (jinou metodou jsou nárazy svazků částic na nehybný terč ). LHC je určen pro získávání nových dat, zásadních pro pochopení podstaty hmoty a fundamentálních fyzikálních zákonů. Náklady na jeho výstavbu převýšily šest miliard euro a každý rok přináší celou řadu objevů Jejich přínos sahá daleko za hranice částicové fyziky – stavba urychlovače byla technicky jednou z nejnáročnějších úloh, které lidstvo kdy řešilo, a přineslo řadu nových důmyslných řešení.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..