30.11.2022
Jaderná elektrárna Tihange. Zdroj: http://weetlogs.scilogs.be
Jaderná elektrárna Tihange. Zdroj: http://weetlogs.scilogs.be

V Belgii se našly trhlinky ve stěnách haly ukrývající reaktor jaderné elektrárny Tihange v jižním Valonsku. Sdělila to dnes firma Electrabel, která objekt provozuje. Jde podle ní o podobné trhlinky, jaké se našly v červenci v její jaderné elektrárně Doel 3 v severním Vlámsku.

„První výsledky měření v Tihange 2 ukazují, že zde existují stejné nedostatky jako u Doel 3, kde se našly tisícovky trhlinek,“ uvedla podle AFP mluvčí společnosti Electrabel. Firma vyrábí a obchoduje s elektřinou a je součástí francouzské energetické skupiny GDF Suez.

Trhlinky odhalené ultrazvukem v dolních částech stěny vznikly podle prvních poznatků již při výrobě v 70. letech. Neměly by představovat nebezpečí pro provoz jaderné elektrárny, ujistil v srpnu šéf belgické vládní agentury pro kontrolu jaderných provozů AFCN Willy De Roovere.

Na výrobě částí reaktorové haly Doel 3, ve kterých se při kontrole objevily trhlinky, se podílela nizozemská firma RDM a německá ocelárna Krupp. Pohnat některý z těchto podniků, nebo dokonce oba, k odpovědnosti, bude podle AFCN ale velmi těžké.

Belgie celkem provozuje sedm jaderných reaktorů, které zajišťují zemi více než polovinu její produkce elektřiny. V budoucnosti se chce země zaměřit ve větší míře na využívání větrných elektráren, zejména prostřednictvím větrných parků u Severního moře.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..