Zabavené cesium. Zdroj: PressTV.com
Zabavené cesium. Zdroj: PressTV.com

Turečtí policisté zadrželi v provincii Giresun auto se dvěma nádobami, obsahující radioaktivní izotop cesia-137. V úterý to oznámila místní média.

Řidič automobilu byl vzat do vazby. Cesium, jehož hodnota je odhadována na 1 milion eur, dostala k prozkoumání Turecká agentura pro jadernou energii. Zatím nebylo zveřejněno, odkud pochází, ani žádné další podrobnosti vyšetřování.

V Turecku přitom nejde ani zdaleka o první takový případ. Dovoz cesia-137 soukromníky do Turecka je zakázán, nicméně nejspíš je o něj v zemi zájem – v dubnu policie zadržela na turecko-gruzínské hranici auto s 500 gramy izotopu. Majitelé se přiznali, že jej koupili v Rusku a chtěli celý náklad prodat v Turecku za 1 milion dolarů.

Cesium-137 vzniká především štěpnými reakcemi v jaderných reaktorech a jednou z hlavních složek radioaktivních kontaminantů v životním prostředí. Jeho poločas rozpadu činí okolo 30 let, což jej činí právě tak aktivním zdrojem záření, aby mohl ohrožovat lidské zdraví, a právě tak trvalým (na rozdíl například od radionuklidů jódu, které se rozpadají velmi rychle), aby jej nebylo snadné se zbavit. Je využíváno například v medicíně.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..