Průzkum vytažených článků. Nebyly použity v aktivní zóně, nedošlo v nich tedy ke štěpným reakcím, produkujícím radioaktivní izotopy. Lze k ním proto pustit lidi. Zdroj: WNN
Průzkum vytažených článků. Nebyly použity v aktivní zóně, nedošlo v nich tedy ke štěpným reakcím, produkujícím radioaktivní izotopy. Lze k ním proto pustit lidi. Zdroj: WNN

Společnost Tepco, provozovatel JE Fukušima, vytáhla dva nevyhořelé palivové články ze skladovacího bazénu na čtvrtém bloku elektrárny. Podle dosavadních zjištění nejsou na nich žádné významnější známky poškození. Dalších 200 čerstvých článků zatím zůstává bazénu a s nimi 1300 vyhořelých, které představují větší problém.

Čtvrtý blok elektrárny byl zasažen zemětřesením 11. března a následnou vlnou cunami v době řádné odstávky, při které probíhaly běžné údržbové práce, což vyústilo v závažný problém: všechny palivové články byly před odstávkou odinstalovány a umístěny do „mokrého skladu“ – speciálně upravených chladicích bazénů. Tyto bazény slouží jednak jako dočasné úložiště při přerušení provozu, jednak v nich probíhá první fáze zpracování vyhořelého paliva – za dobu uložení v bazénu vymizí radioizotopy s nejkratšími poločasy rozpadu. Články se však kvůli probíhajícím štěpným reakcím samovolně zahřívají a v „mokrých skladech“ proto musí neustále cirkulovat voda. Úder přírodní katastrofy však přerušil dodávky elektrického proudu do čerpadel, voda se postupně odpařila a články se rozžhavily natolik, že na jejích povrchu začal reakcí s vodou vznikat vodík. Bazén se nacházel ve čtvrtém, nejvyšším patře budovy (což se mimochodem stalo jedním z terčů kritiky ze strany zahraničních odborníků) a čtyři dny po katastrofě se vodíku nahromadilo tolik, že vybuchl a strhl střechu. Bazén se tak octl nechráněn před počasím a navíc do něj napadalo velké množství suti. Likvidátorům havárie se však podařilo uchladit jej ručně hasičskými přístroji a shazováním vody z vrtulníků, technici také postupně uvedli do provozu původní chladicí systém.

Tepco vytáhla dva čerstvé nevyhořelé články v polovině července, nyní dokončila jejích vizuální průzkum. Nenašla žádné větší známky poškození nebo koroze, jen mezi články v bazénu je hodně drobných kousků čehosi, co je zřejmě suť ze zničené střechy.

Velký počet vyhořelých článků obsahujících radioaktivní produkty jaderného štěpení ve skladovacím bazénu je pro TEPCO (a ostatně pro celý svět) důvodem ke značným obavám, proto jej společnost ve všech uveřejněných plánech ohledně Fukušimy řadí mezi své největší priority. Už nad budovou vybudovala novou střešní konstrukci z plastů a oceli, která slouží jako krytí před počasím, a chystá další, která poslouží jako opora při vytahování zbývajících 1501 kazet. 

Fotografie:

Stopy koroze na článku. Zdroj: WNN
Stopy koroze na článku. Zdroj: WNN
Drobné kousky suti, nalezené na povrchu článků. Zdroj: WNN
Drobné kousky suti, nalezené na povrchu článků. Zdroj: WNN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..