Reaktorová nádoba pro reaktor VVER-1200, který nabízí Rosatom v soutěži o stavbu dvou bloků JE Temelín. Vyrobeno na Ižorských závodech. Zdroj: sdelanounas.ru
Reaktorová nádoba pro reaktor VVER-1200, který nabízí Rosatom v soutěži o stavbu dvou bloků JE Temelín. Vyrobeno na Ižorských závodech. Zdroj: sdelanounas.ru

Strojírenská společnost Atomenergomaš, která patří do skupiny Rosatom, začíná v rámci programu lokalizace výroby zařízení pro jaderné elektrárny technologie VVER vydávat licence českým podnikům. Novinářům to sdělil obchodní ředitel společnosti Atomenergomaš Boris Arsejev během svého vystoupení na 37. sympoziu Světové jaderné asociace, které proběhlo minulý týden v Londýně.

„V souvislosti s účastí Konsorcia MIR.1200 ve výběrovém řízení na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín intenzivně jednáme s českými partnery o předání technologií a výrobních licencí. Vysoká technická úroveň místních výrobních kapacit umožňuje, že míra lokalizace projektu bude opravdu činit minimálně 70 procent.“ uvedl Arsejev. Udělení licencí umožní českým výrobcům ucházet se i o zakázky v dalších zemích, jejichž jaderné elektrárny se opírají o technologii VVER, a podpoří tak průnik místního strojírenského průmyslu na nové světové trhy. Jedná se například o Ruskou federaci, Indii, Ukrajinu a Čínu.

Jen v posledních několika týdnech podepsaly tři významné české podniky – Vítkovice Group, Sigma Group a Arako – smlouvy na dodávky zařízení pro nové bloky Leningradské JE, která je ve výstavbě, a Balakovské JE v Ruské federaci. O přesném rozsahu a rozdělení licencí mezi konkrétní společnosti se teprve rozhodne. Atomenergomaš společně s českými partnery vytvořil šest pracovních skupin k různým druhům zařízení, včetně zařízení primárního okruhu a strojovny. Pracovní skupiny nyní podle Arsejeva vedou bilaterální jednání v českých podnicích a upřesňují parametry možného předání technologií, včetně zmíněných licencí. Předběžné výsledky těchto technických jednání budou prezentovány na fóru Atomex – Europe 2012, které se uskuteční 9. – 10. října v Praze v hotelu Clarion Congress Hotel. Vydávání licencí je jednou z řady aktivit, které přímo navazují na podpisy Memorand o spolupráci mezi společností Rosatom a 39 českými firmami.

Zdroj: Atominfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..