Montáž kontejnmentu pro JE Vogtle. Zdroj: http://blogs.scientificamerican.com/
Montáž kontejnmentu pro JE Vogtle. Zdroj: http://blogs.scientificamerican.com/

Společnost Georgia Power odložila termín zprovoznění nových bloků elektrárny Vogtle o několik měsíců, toto zpoždění ovšem významně neovlivní plánované náklady na výstavbu.

V poslední zprávě pro Georgia Public Service Commission (státní komise odborníků dohlížející na plnění závazků energetických, telekomunikačních a dalších firem ve státě Georgia) společnost Georgie Power (dceřiná společnost gigantu Southern Company, vlastník největšího podílu chystaných bloků) uvádí předpokládaný termín dokončení bloků 3 a 4 elektrárny Vogtle na listopad 2016 resp. listopad 2017.

V předchozí zprávě stálo „duben 2016 resp. duben 2017“. Spuštění obou reaktorů ale bude posunuto o půl roku především kvůli nutnosti získat souhlas regulační komise s „Design control document“ (DCD – návrh elektrárny musí být odsouhlasen regulační komisí a firma se od schváleného designu nesmí odchýlit) pro elektrárnu.

Práce začaly instalací ocelové zpevňovací konstrukce (roštu) pro základovou desku aktivní zóny reaktoru v únoru, brzy poté, co společnost získala licenci pro stavbu a provoz elektrárny od Národní regulační komise (NRC).

Ovšem v březnu NRC shledala, že rošt, který vyrobil jeden z dodavatelů Georgia Power, neodpovídá DCD, stavba tedy byla pozastavenadokud nebyly všechny připomínky prošetřeny.. Povolení pokračovat ve stavbě Georgia Power získala na začátku srpna. Souhlas s pozměněným DCD prý od NRC získá v říjnu, kdy začne lít první těžký beton kolem budoucí reaktorové nádoby.

Přes potíže se základovými rošty podle Georgia Power projekt postupuje dobře. Výstavba hlavních součástí probíhá podle plánu, montáž dna kontejnmentu bloku 3 je hotová. Stejný úkon na bloku 4 je dokončen z 50% a dokonce zde stavitelé předběhli časový plán. „Pokládání základů budovy pro turbínu, chladících věží a jiného zázemí pokračuje podle rozvrhu stejně jako dodávky zařízení,“ informuje společnost.

Nejnovější zpráva odhaduje celkové náklady na 6,2 miliardy dolarů, což je jen o málo více, než činil odhad před pozastavením stavby (6,1 miliardy). Jistě je pozitivní, že původní rozpočet projektu z března 2009 počítal s vyšší částkou – 6,5 miliardy. I přesto, že další americký výrobce elektrické energie Exelon nedávno zrušil stavbu elektrárny Victoria především kvůli padajícím cenám plynu, Georgia Power uvádí, že energie z jádra je stále levnější, než jsou schopny vyrobit prosazované kombinované paroplynové elektrárny, které ovšem označuje za „druhou nejlepší“ možnost. Podle zprávy bude úspora oproti paroplynovým jednotkám, které by produkovaly stejné množství energie jako nové dva jaderné bloky, za dobu životnosti Vogtle asi 5 miliard dolarů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Zde je urcite naslapnuto spravnym smerem, Vogtle 3, 4 maji sanci byti „ukazkovym prikladem“, drzim pesti 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..