Vstřícná tvář Kalininské jaderné elektrárny. Zdroj: Atomic-energy.ru
Vstřícná tvář Kalininské jaderné elektrárny. Zdroj: Atomic-energy.ru

Rosatom předal k provozu čtvrtý energoblok Kalininské jaderné elektrárny. V úterý podepsali šéfové společnosti NIAEP (autor návrhu) a Rosenergoatom (hlavní dodavatel) předávací protokol. Generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko poté předal řediteli elektrárny Michailu Kanyševovi povolení k provozu čtvrtého energobloku. Tímto slavnostním momentem se oficiálně stal součástí energetického systému Ruské federace. Sergej Kirijenko osobně poblahopřál všem, kdo se na stavbě podíleli.

Nový blok je v současnosti nejmodernějším ze všech v Rusku. Rosatomu se podařilo dodržet harmonogram a rozpočet projektu. Stavba byla dokončena už před rokem, fyzické spuštění (první naložení palivových článků do aktivní zóny reaktoru) proběhlo v říjnu loňského roku. Poté byl reaktor rok provozován ve zkušebním režimu, během kterého personál testoval funkčnost všech systémů energobloku a jejich režimy práce.

Kalininská jaderná elektrárna se nachází na severu Tverského kraje 350 kilometrů od Moskvy. Je největším výrobcem elektrické energie ve střední části Ruska. První a druhý energoblok s reaktory VVER-1000 byly dokončeny v letech 1984 a 1986, stavba dalších dvou byla zahájena ve stejné době, ale vláda ji zastavila v 90. letech, kdy byla dokončena přibližně pětina všech prací.

Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..