Jaderná elektrárna Gentilly-2. Zdroj: lapresse.ca
Jaderná elektrárna Gentilly-2. Zdroj: lapresse.ca

Nová vláda Quebecu uzavře jedinou jadernou elektrárnu v této kanadské provincii. Po prvním zasedání kabinetu to ve čtvrtek oznámila quebecká premiérka Pauline Maroisová. Quebecká vláda také hodlá ponechat v platnosti moratorium na průzkum a těžbu břidlicového plynu.

Maroisová stojí v čele vlády, kterou po volbách začátkem září vytvořila Quebecká strana usilující dlouhodobě o nezávislost této převážně frankofonní provincie.

Jaderná elektrárna Gentilly-2 na břehu řeky sv. Vavřince asi 100 kilometrů od Montrealu zahájila provoz v roce 1983. Kvůli poruše je v ní přerušen provoz od července letošního roku. Měla být renovována a cena těchto prací byla v roce 2008 odhadnuta na 1,9 miliardy kanadských dolarů (nyní 37,4 miliardy korun).

„Chci, aby to bylo symbolem pro Quebec, pro životní prostředí a pro blaho budoucích generací,“ řekla Maroisová o zrušení plánů na renovaci elektrárny.

Uzavření elektrárny bylo jedním z předvolebních slibů PQ. Většinu elektrické energie získává Quebec z velkých vodních elektráren na severu provincie. Gentilly-2 zajišťovala jen dvě procenta spotřeby elektřiny.

Nová quebecká ministryně přírodních zdrojů Martine Ouelletová se před zasedáním vlády důrazně postavila proti využívání břidlicového plynu. Podle ní není bezpečná těžba břidlicového plynu možná.

„Naše pozice je jasná. Chceme úplné moratorium nejen na těžbu, ale také na průzkum nalezišť břidlicového plynu,“ řekla Ouelletová.

Předcházející liberální vláda pod tlakem velké části veřejného mínění zastavila průzkum břidlicového plynu a nechala vypracovat studii o dopadu těžby na životní prostředí. Studie má být hotova v říjnu 2013.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..