Výzkumný reaktor LVR-15, kdysi VVR-S. Zdroj: 2012.cvrez.cz
Výzkumný reaktor LVR-15, kdysi VVR-S. Zdroj: 2012.cvrez.cz

Před 55 lety, 24. září 1957, se v Řeži u Prahy rozběhl pokusný jaderný reaktor VVR-S. Šlo o první řetězovou štěpnou reakci v tehdejším Československu, které se díky tomu dostalo do první desítky zemí provozujících podobné zařízení.

Výstavba a spuštění reaktoru měly kromě technologické a vědecké i politickou dimenzi. V dubnu 1955 byla s Ruskem uzavřena mezistátní smlouva, na jejímž základě měl být do Československa dodán pokusný reaktor. Kvůli tomu byl nařízením vlády založen Ústav jaderné fyziky, později přejmenovaný na Ústav jaderného výzkumu. Jeho základem byla Laboratoř nukleární fyziky Československé akademie věd. Pro výstavbu reaktoru VVR-S a s ním spojených obslužných a vědeckých pracovišť byla vybrána lokalita na pravém břehu Vltavy v Řeži u Prahy. Se stavbou se začalo v polovině roku 1955.

Po spuštění na konci září 1957 dosahoval reaktor tepelného výkonu pouhé dva megawatty. To však nebylo důležité, protože zařízení nemělo sloužit produkci elektrické energie, ale bylo určeno pro výrobu izotopů, ozařování materiálů a vědecký výzkum v oblasti reaktorové fyziky.

Během své padesátileté historie byl řežský reaktor průběžně modernizován, s čímž rostl i jeho výkon. V roce 1989 byla vyměněna všechna technologická zařízení včetně nádoby reaktoru. V devadesátých letech byl výkon zvýšen až na současných deset megawatt a přibylo několik experimentálních smyček. Do dnešní doby se v provozu z původního reaktoru nezachovalo prakticky nic, o čemž svědčí i změna označení z původního VVR-S na současné LVR-15.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..