Energetický mix Německa za rok 2010. Jádro podle něj tvoří asi pětinu celkové výroby elektřiny v zemi. O tom, že Němci jsou skutečně schopni se jí vzdát, není pochyb - otázkou je, za jakou cenu a zda jsou alternativy skutečně ekologičtější, než jádro. Zdroj: euronuclear.org
Energetický mix Německa za rok 2010. Jádro podle něj tvoří asi pětinu celkové výroby elektřiny v zemi. O tom, že Němci jsou skutečně schopni se jí vzdát, není pochyb – otázkou je, za jakou cenu a zda jsou alternativy skutečně ekologičtější, než jádro. Zdroj: euronuclear.org

Po roce 2020 se v Německu přestanou stavět černouhelné elektrárny a o deset později skončí i výstavba plynových a hnědouhelných zdrojů. Do té doby se však musí vybudovat fosilní elektrárny, o celkovém výkonu 49,3 tisíce MW, což odpovídá současným 25 Temelínům.

Předpokládá to právě zveřejněná studie Německé energetické agentury (Dena) Integrace obnovitelných zdrojů do německo-evropské energetiky. Analytici očekávají, že kapacita obnovitelných zdrojů se za 40 let ztrojnásobí na 170 tisíc MW, kdežto výkon fosilních elektráren se sníží o třetinu na 61 tisíc MW. V cílovém roce 2050 bude z obnovitelných zdrojů pocházet až 80 procent spotřebovaného proudu; čtvrtinu tohoto množství, plných 123 miliard kilowatthodin, mají dodávat přímo zahraniční větrníky, fotovoltaiky a vodní elektrárny.

Náklady na obnovitelnou elektřinu stoupnou z celkových současných 12,5 miliardy eur (přes 300 miliard Kč) na téměř trojnásobných 34,5 miliardy eur. Tato částka nezahrnuje další miliardy potřebné na připojení velkokapacitních mořských větrných parků. Už v dřívější nákladové analýze výstavby 7000 MW plánované na léta 2015-2020 vyčíslila Dena investice do přípojek na 3,7 miliardy eur. Nákladově optimální se přitom jeví přímé připojení nových větrných turbín o výkonu 3000 MW v Severním Porýní-Vestfálsku na 110kilovoltovou síť: přišlo by na 125 miliónů eur, což znamená anuitu 11 miliónů eur.

Za kritický bod německé energetické revoluce považuje Dena shodně s dalšími odborníky i politiky budování přenosových sítí. Porovnala energetickou koncepci z roku 2010, která ještě počítala s delším provozem jaderných elektráren, se scénářem ministerstva životního prostředí. Podle něj se výrazně zvýší potřeba nových sítí i transformoven na všech úrovních a náklady vzrostou v porovnání s koncepcí na více než dvojnásobných 21-27 miliard eur.

Zdroj: Česká nukleární společnost

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..