Grigorij Kalamanov, náměstek ministra průmyslu a obchodu Ruské Federace. Zdroj: Allforpower.cz
Grigorij Kalamanov, náměstek ministra průmyslu a obchodu Ruské Federace. Zdroj: Allforpower.cz

Jednou ze zemí, které byla věnována zvláštní pozornost během prvního dne Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, bylo Rusko. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Ruské federace Grigorij Kalamanov při otevření ruské expozice, jedné z největších v historii strojírenských veletrhů, označil česko-ruskou obchodní spolupráci za dobrou a příjemnou. Za pozitivní označil především růst vzájemné obchodní bilance, ke kterému dochází v posledních dvou letech.

Kam se oproti minulosti posunuly zájmy ruského hospodářství vůči české ekonomice?

V několika posledních letech byly společně realizovány velké projekty, například ve Sverdlovské oblasti Česká republika modernizovala mnoho výrob. Rozbíhá se seriózní projekt v oblasti farmaceutického průmyslu. Chceme, aby se naše vztahy dostaly na kvalitativně novou úroveň. Na jedné straně se od našich českých kolegů učíme, na straně druhé se snažíme vytvářet společné projekty. Dovoz a modernizace je jen první krok. Dalším krokem jsou společné podniky a výroba. Ne všude a ne vždycky se můžeme pochlubit tím, že náš obchodní obrat netvoří jen obchod se surovinami, ale také technika a strojírenská výroba. To vnímám velmi pozitivně a vidím i jako velmi dobrou perspektivu pro budoucnost. Říká se, že velice intenzivní trhy Ruska jsou v Asii nebo Latinské Americe, ne už tolik v Evropě. Ale s Českou republikou to tak není. Můžeme společně vyrábět a nabízet naše výrobky i v zemích třetího světa.

V Brně se představuje 80 ruských firem, pořádáte zde Business Den Ruské federace, účastníte se akce Kontakt – Kontrakt. Co budete považovat za dobrý výsledek po skončení veletrhů?

Pokud se nám podaří s českým partnerem modernizovat naši výrobu, a to se týká nejen těžkého strojírenství, ale i chemického průmyslu a dalších odvětví, tak to bude pro mne pozitivní výsledek. Hovořím o velkých projektech. Například u projektu s Uralvagonzavodem se jednalo o více než 200 milionů Euro. A pokud spočítáme všechny evropské projekty, tak to bude obrovské číslo. Pro mne jako představitele ruského průmyslu je klíčové rozvíjet ruský průmysl, ale existují projekty, ve kterých můžeme úspěšně spolupracovat i na území České republiky. Velký potenciál máme například v oblasti atomové energetiky, které věnujeme i část naší expozice v Brně. O možnostech spolupráce českých a ruských firem bude jednat i váš ministr průmyslu a obchodu, který 24. září navštíví Rusko, setká se s naším ministrem průmyslu a obchodu a bude cestovat i po regionech.

Zdroj: Allforpower.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..