Dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem. Zdroj: ČTK
Dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem. Zdroj: ČTK

Moderní technologie zkrátí sanaci území poškozeného chemickou těžbou uranu o 70 let. Oblast Stráže pod Ralskem na Českolipsku by tak měla být podle odhadů do roku 2037 vyčištěna. U příležitosti zahájení zkušebního provozu v nové neutralizační a dekontaminační stanici Státního podniku Diamo to dnes ČTK řekl ředitel odštěpného závodu Těžba a úprava uranu Tomáš Rychtařík. Nová stanice stála 1,37 miliardy korun a je poslední velkou investicí do sanačních technologií v této oblasti.

Ve Stráži pod Ralskem se uran těžil v letech 1967 až 1996. Chemickou těžbou bylo kontaminováno asi 369 milionů metrů krychlových podzemních vod na ploše 27 kilometrů čtverečních. Znečištění, které se velikostí rovná přehradě Slapy, přímo ohrožuje rozsáhlou zásobárnu pitných vod v severních i středních Čechách. Díky novým sanačním technologiím a intenzivnímu čerpání znečištěných vod z podzemí se ale znečištění dál nešíří. „Díky tomu, že víc roztoků čerpáme, než vtláčíme do podzemí, se centralizují a dál už se nerozpínají,“ vysvětlil Rychtařík. Přehled o kontaminaci dávají podle něj stovky kontrolních vrtů.

Likvidace následků těžby uranu v oblast Stráže byla zahájena v roce 1996, kdy byla uvedena do provozu stanice likvidace kyselých roztoků, díky níž se podařilo stabilizovat kontaminované zbytkové roztoky a zabránit jejich šíření. V roce 2003 byla opravena neutralizační a dekontaminační stanice NDS 6. V roce 2006 vláda vyčlenila 4,2 miliardy korun na výstavbu dalších nezbytných sanačních technologií. První byla v roce 2009 dokončena technologie zpracování matečných louhů, díky níž se podařilo zamezit zpětnému vtláčení roztoků, a poslední velkou stavbou je právě dokončená stanice NDS 10.

Navazuje na zpracování matečných louhů a je určena pro zpracování zbytkových technologických roztoků s obsahem rozpuštěných látek do 25 gramů na litr. „Máme z podzemí vyčištěno asi 350.000 tun kontaminantů, což představuje zhruba desetinu znečištění,“ upřesnil Rychtařík. Díky nové technologii se ale podle něj sanační práce výrazně zrychlí. Ročně by se nyní mělo likvidovat až 120.000 tun kontaminovaných kyselých roztoků. V roce 2037 by tak mělo být území vyčištěno, dalších pět let se pak budou likvidovat povrchové objekty a rekultivovat území. Celkové náklady na sanaci se odhadují na 40 miliard korun, bez moderních technologií by však byly podstatně dražší.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..