Akaba, jediný jordánský přístav a město velkého turistického ruchu, na mapě Jordánska. Právě v těchto místech má stát první jaderná elektárna v Jordánsku.
Akaba, jediný jordánský přístav a město velkého turistického ruchu, na mapě Jordánska. Právě v těchto místech má stát první jaderná elektárna v Jordánsku.

Jordánský král Abdalláh II. dnes obvinil Izrael z toho, že se snaží narušovat jordánský jaderný program. Izrael to ale odmítl, naopak prý zvažuje, že by od Jordánska elektřinu z jeho plánovaných jaderných elektráren nakupoval, píše agentura AFP. Akutní problémy s pokrytím své poptávky po energii mají obě země.

Odpor Izraele proti jadernému programu je podle krále silný. „Když jsme se vydali na cestu mírové jaderné energie, oslovili jsme několik velice odpovědných zemí, aby s námi spolupracovaly. Velmi brzy jsme si uvědomili, že Izrael na tyto země vyvíjí tlak, aby jakoukoliv spolupráci s námi narušil,“ řekl AFP Abdalláh. Izraelci prý systematicky vysílají své delegace, kamkoliv přijedou jordánští jaderní vyjednávači.

Nejmenovaný zdroj v izraelské vládě AFP řekl, že Izrael jordánské jaderné ambice podporuje, pokud budou v souladu se smlouvou o nešíření jaderných zbraní, a „nikdy nepodnikal kroky proti jordánskému (jadernému) programu.“ Králova obvinění jsou prý nepodložená.

Jordánsko i Izrael se potýkají s energetickou krizí, kterou působí zejména nejisté dodávky zemního plynu z Egypta. Káhira letos v dubnu přestala do Izraele dodávat zemní plyn a v Jordánsku došlo k jeho výraznému zdražení, píše izraelská mediální síť Aruc Ševa. Plynovod z egyptského Sinajského poloostrova byl navíc od roku 2011 terčem 14 útoků radikálů, které způsobily výpadky v dodávkách.

Jordánsko pokrývá 95 procent svých energetických potřeb dovozem, z toho 80 procent představuje právě dovoz plynu z Egypta. Kvůli zoufalému nedostatku pitné vody také tato pouštní země chce budovat energeticky náročná zařízení k odsolování mořské vody.

„Jordánsko chce stavět pouze ten nejbezpečnější a nejmodernější typ (jaderného) reaktoru,“ prohlásil Abdalláh, aby tak podle AFP odradil kritiky jaderného programu. Ti se ozývali především po loňské katastrofě v japonské jaderné elektrárně ve Fukušimě.

V současné době Jordánsko plánuje vybudovat jednu jadernou elektrárnu, která má zvýšit kapacitu energetické produkce země asi o 30 procent. Ta má v přepočtu stát zhruba 4,9 miliard dolarů (asi 93 miliard korun).

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..