Levný zemní a břidlicový plyn jsou ve Spojených státech, kde není až tak zažitým zvykem poskytovat státní záruky na jaderné projekty, metlou jaderného průmyslu, která jej může na dlouhá léta téměř zastavit. Zdroj: newsglobus.in.ua
Levný zemní a břidlicový plyn jsou ve Spojených státech, kde není až tak zažitým zvykem poskytovat státní záruky na jaderné projekty, metlou jaderného průmyslu, která jej může na dlouhá léta téměř zastavit. Zdroj: newsglobus.in.ua

Společnost Exelon zastavila jeden z nejambicioznějších amerických jaderných projektů posledních let – novou jadernou elektrárnu v texaském Victoria County. Důvodem je prudký pokles cen zemního plynu, podle zástupců chicagské energetické korporace pro ni stavba elektrárny přestala být kvůli nim rentabilní.

Exelon poprvé představila svůj plán na výstavbu nové jaderné elektrárny na zelené louce před několika lety. V roce 2008 pak společnost požádala americkou kontrolní komisi NRC (Nuclear Regulatory Commission) o udělení licence k výstavbě a provozu (COL, Construction and Operating Licence) nových bloků. O dva roky později však svou žádost přehodnotila na Early Site Permit – „povolení záměru“, jehož udělení znamená, že vybraná lokalita je vhodná pro výstavbu, nikoliv však, že je možné ji zahájit. Tato licence platí 20 let a poskytla by Exelonu možnost kdykoliv obnovit řízení o udělení COL. Nedávno však korporace stáhla i tuto „nižší“ žádost, čímž podle vlastních slov „celý projekt definitivně ukončila“.

Oficiálním důvodem jak pro změnu typu licence v roce 2010, tak pro úplné ukončení veškerých prací na nové elektrárně jsou podle společnosti nízké ceny plynu: „Jednali jsme v reakci na snížení cen zemního plynu, současnou konjunkturu na trhu a ekonomické podmínky, které dohromady učinily stavbu nové komerční jaderné elektrárny ve srovnání s konkurencí nerentabilní jak v současnosti, tak v dohledné budoucnosti“.

Když v roce 2007 Exelon začínala svůj “Project Victoria” prezentovat a podnikat první kroky k jeho zahájení, činila cena zemního plynu okolo 10 dolarů za milion Btu (britská tepelná jednotka, značí výhřevnost a v přepočtu na objem činí 28,3 krychlových metrů plynu). Nyní však americká Energy Information Administration odhaduje, že až do roku 2035 cena zůstane pod 8 dolarů za milion Btu, ačkoliv “se tento odhad může ještě změnit vzhledem k vývoji objemu dostupných zásob plynu”.

V USA tak zůstávají v chodu tři nové jaderné projekty, procházející nyní licenčním řízením – JE Vogtle, Summer a Watts Bar. Victoria z nich byla jedinou elektrárnou, jejíž produkce měla být obchodovatelná na volném trhu, všechny ostatní mají zajištěné stálé odběratele (takzvané non-merchant schéma, při kterém má zákazník zajištěnou elektřinu výměnou za investice do projektu).

Chicagská korporace Exelon je největším výrobcem jaderné elektřiny ve Spojených státech – má většinové podíly na 17 blocích, jádro tvoří 92% její celkové produkce energie. Celková kapacita všech elektráren, které provozuje, včetně nejaderných, je 35 gigawattů, z toho jaderné vyrábějí 19 gigawattů, díky čemuž má společnost jedny z nejnižších hodnot emisí oxidu uhličitého v přepočtu na elektrárnu na světě. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..