Protesty na Kudankulamu. Elektrárna je jednou z prvních zahraničních zakázek ruského Rosatomu, kterou dostal po rozpadu SSSR. Stavba je hotová, ale spuštění je stále odkládáno. Zdroj: Atominfo.ru
Protesty na Kudankulamu. Elektrárna je jednou z prvních zahraničních zakázek ruského Rosatomu, kterou dostal po rozpadu SSSR. Stavba je hotová, ale spuštění je stále odkládáno. Zdroj: Atominfo.ru

Palivo určené pro první blok indické jaderné elektrárny Kudankulam čeká na své vložení do aktivní zóny reaktoru, místní regulační úřady dosud nevydaly příslušné povolení.

Podle předsedy Indické rady pro jadernou regulaci (AERB) Šrí . Badžadže není pochyb o tom, že je elektrárna bezpečná, rozhodnutí o vkládání paliva však bude přijato až po projednání zprávy sedmi inspektorů, kteří na prvním bloku jaderného zařízení v posledních dnech operují.

Stavitelem elektrárny je Indická společnost pro jadernou energii (Nuclear Power Corporation of India Ltd. – NPCIL), na jejíž oficiálních internetových stránkách bylo v srpnu uveřejněno oznámení, , podle kterého obdržela povolení k instalaci paliva a uvedení reaktoru do kritického stavu obdržela od regulátorů už 10. srpna letošního roku.

Šéf AERB zdůraznil, že „závěrečné povolení“ na vložení paliva dosud vydáno není. Neřekl však, čeho se týkalo povolení vystavené v srpnu. Indické zdroje současně upozorňují, že pojem „závěrečné povolení“ mezi termíny používanými indickými regulačními úřady vůbec nevyskytuje, takže nikdo neví, na co vlastně Kudankulam nyní čeká.

Badžadž též oznámil, že regulační úřady už dříve vydaly 17 nařízení pro posílení různých aspektů bezpečnosti elektrárny, na jejichž splnění má NPCIL ponecháno podle závažnosti od 6 do 24 měsíců.

„Některá nařízení jsou již realizována, naše pracovní skupiny se chystají posoudit výsledky. Nevystavíme povolení (k instalaci paliva), dokud nebudeme zcela spokojeni,“ řekl předseda AERB.

V okolí JE Kudankulam navíc pokračuje protest „Occupy sea“ organizovaný odpůrci zprovoznění elektrárny, mezi které patří například místní rybáři, kteří se obávají toho, že elektrárna zvýší teplotu místních vod a vyžene ryby.

Přízemní let policejního letadla nad davem protestujících. Zdroj: Atominfo.ru
Přízemní let policejního letadla nad davem protestujících. Zdroj: Atominfo.ru

Podle indických médií zahynul během protestů již druhý člověk. Nešťastně spadl a utrpěl těžká poranění hlavy a to v době, kdy nad protestujícími přelétalo letadlo indické pobřežní stráže. Aktivisté tvrdí, že přízemní let vojenského letadla „vyvolal poruchy“ v mozku zahynulého. Existují však i jiné svědecké verze – mrtvý se údajně pokoušel ve skoku zachytit za letadlo, ale špatně dopadl a utrpěl smrtelná zranění.

Už na začátku minulého týdne byl přitom zabit jeden protijaderný aktivista při pokusu o útok na kontrolní stanoviště policie.

JE Kudankulam bude mít po dokončení dva bloky vybavené reaktory VVER-1000. První blok měl být spuštěn v roce 2011, ale rozsáhlé protesty práci často přerušovaly . V září letošního roku bylo oznámeno, že instalace palivových článků na prvním bloku započne „v nejbližších dnech“.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..