Opuštěná Futaba. Mnozí místní museli při nucené evakuaci zanechat ve městě své domácí mazlíčky. Je ironií, že nápis na ceduli znamená zhruba: "Když dobře porozumíme jádru, budeme mít skvělý život". Zdroj: japanfocus.org
Opuštěná Futaba. Mnozí místní museli při nucené evakuaci zanechat ve městě své domácí mazlíčky. Je ironií, že nápis na ceduli znamená zhruba: „Když dobře porozumíme jádru, budeme mít skvělý život“. Zdroj: japanfocus.org

Agentura pro obnovu Japonska uveřejnila program, který umožní obyvatelům znovu najít domov v příslušných částech evakuačních zón kolem poškozené elektrárny Fukušima Dajiči. Kromě sanačních prací a obnovy infrastruktury vyzývá desetiletý plán k vytvoření pracovních míst v této oblasti.

„Grand Plan“, vydaný ministrem pro rekonstrukci Tacuem Hiranem, dnes zahrnuje části dvanácti obcí, které byly označeny jako evakuační zóny po nehodě z března 2011.  Evakuační pásma však nedávno byla nově rozdělena do tří skupin: těch, jejichž evakuace bude úplně zrušena, těch, kde budou probíhat přípravy pro zrušení evakuačních pokynů, a těch, kde zůstanou i nadále v plné síle.

Obyvatelé se do některých oblastí budou moci vrátit zhruba za dva roky, po dokončení dekontaminačních prací, obnovení dodávky energie, vody a kanalizačních služeb. Agentura poznamenala, že ani místa, která nebyla poškozena zemětřesením a následnou vlnou cunami, nemohou být zpřístupněna okamžitě, protože veškerá infrastruktura v nich stála déle než rok netknuta a nemusí být už funkční.

V rámci plánů na obnovu oblasti byla místním obyvatelům nabídnuta pomoc spojená s dekontaminací a vyřazením poškozených částí reaktorů Fukušima Dajiči, neboť hodně kontaminovanou půdu je nutné odstranit, aby lidé směli dále žít na tomto území.

Během příštích pěti let vláda hodlá obnovit regionální dopravní infrastrukturu. Rozhodla se rovněž podpořit místní průmysl a zemědělství.

V delším časovém horizontu je hlavním účelem plánu obnovit zaměstnanost v oblasti tím, že podpora nových průmyslových odvětví sem přiláká mladé lidi. To povede též k posílení výzkumných a vzdělávacích funkcí. Agentura uvedla, že se tento region má stát atraktivní oblastí k osídlení, kde obyvatelé „budou mít důvěru k místnímu prostředí a budou cítit pouto k místům a lidem kolem nich“.

Hirano očekává, že místní samosprávy vypracují podle tohoto plánu zvláštní programy pro přesídlení obyvatel.

Ze 150 000 obyvatel, jež byli evakuováni v oblasti kolem elektrárny Fukushima Dajičii, žilo 72 800 ve městech a vesnicích okresu Futaba. Jelikož Futaba se nachází v blízkosti jaderné elektrárny, byla na ni silně ekonomicky závislá včetně průmyslu zaměřeného na energetiku.

V polovině srpna se během denních hodin tisíce obyvatel města Naraha v okrese Futaba mohlo vrátit do svých domovů a podniků poté, co evakuace obce byla zrušena. Město leží 13 km na jih od závodu Fukušima Dajiči a nachází se v něm část tohoto závodu, která rovněž čelila mimořádné situaci v loňském roce. Všech 7200 obyvatel obce se evakuovalo koncem dubna 2011, ačkoliv oblast neutrpěla nikterak vážnou radioaktivní kontaminací. Japonské orgány tak považují území za bezpečné pro denní návštěvy bez nutnosti použití detekčních zařízení nebo ochranného oděvu.

Jednalo se o čtvrtou poskytnutou revizi evakuačního plánu, který vyhlásilo Ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI), jež má na starosti posuzování rizik v evakuovaných oblastech a práci v nich.

Související články: Do městečka Naraha 13 kilometrů od Fukušimy už mohou lidé. Ale ne v noci.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..