Ano - krásné krajině! Ne - břidlicovému plynu! Zdroj: universnature.wordpress.com
Ano – krásné krajině! Ne – břidlicovému plynu! Zdroj: universnature.wordpress.com

Francouzská vláda kvůli ekologickým obavám ihned zamítne sedm žádostí o povolení těžby břidlicového plynu ve Francii. Oznámil to dnes francouzský prezident François Hollande.

„Požádal jsem ministryni životního prostředí, udržitelného rozvoje a energetiky Delphine Bathovou, aby bez prodlení odmítla sedm žádostí o povolení (těžby)… které v některých regionech oprávněně vyvolaly obavy“, prohlásil francouzský prezident.

Hollande připomněl, že předchozí vláda loni zrušila tři povolení těžby břidlicového plynu už dohodnutá se společností Total. V procesu schvalování jsou však podle něj další povolení, v nichž se nehovoří výslovně o získávání uhlovodíků z břidlic.

„Současné poznatky nikomu neumožňují tvrdit, že těžba břidlicového plynu a olejů dosud známou technologií je bez vážného rizika pro zdraví a životní prostředí,“ vysvětlil Hollande v Paříži na úvod konference o ochraně životního prostředí.

Technologie těžby počítá s použitím chemických látek ve velkých hloubkách, což podle kritiků škodí životnímu prostředí, především znečišťuje podzemní vody. Některé země těžbu zakázaly, v USA se naopak rozšiřuje. Podle zastánců těžby ve Francii je bezpečná a umožnila by vytvořit do roku 2020 nejméně 100.000 pracovních míst. Podobná diskuse probíhá v poslední době i v Česku.

Hollande dále potvrdil, že nejstarší francouzská jaderná elektrárna Fessenheim na východu země bude uzavřena koncem roku 2016, jak slíbil v předvolební kampani. Ujistil, že všem zaměstnancům elektrárny bude zaručena práce a že bude zajištěno náhradní zásobování oblasti elektřinou.

Nejvyšší francouzský představitel také potvrdil svůj záměr snížit podíl jaderné energetiky na vyrobené elektřině v zemi ze současných 75 na 50 procent do roku 2025. Po Fessenheimu ale nepočítá s uzavřením některé další jaderné elektrárny v příštích pěti letech, tedy v době svého prezidentského mandátu, který zahájil na jaře.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..