Nejstarší francouzská jaderná elektrárna Fessenheim. Zdroj: allvoices.com
Nejstarší francouzská jaderná elektrárna Fessenheim. Zdroj: allvoices.com

Nejstarší francouzská jaderná elektrárna bude uzavřena v roce 2016, o pět let dříve, než je její povolená doba provozu. Její odstavení je součástí politiky administrativyprezidenta Fracoise Hollandeho, který směřuje zemi ke snížení podílu jaderné energie ze 75% na 50% do roku 2025.

Socialista Hollande byl zvolen prezidentem v květnu tohoto roku, když těsně porazil bývalého prezidenta, předsedu pravicové Unie pro lidové hnutí Nicolase Sarkozyho. Hollande slíbil v předvolební kampani, že sníží podíl jaderné energie ve francouzském energetickém mixu a zaručil se, že zavře dvoublokovou Fessenheimskou elektrárnu před koncem svého prvního volebního období v roce 2017.

Hollande ve svém projevu během dvoudenní ekologické konference v Paříži potvrdil, že Fessenheim skutečně skončí, a to na na konci roku 2016. Dále poskytl záruku, že jsou k dispozici rezervy proudu, které zajistí bezpečné dodávky elektřiny pro celou oblast a garantují zaměstnanost. Prezident se zavázal, že vyřazování z provozu bude prováděno na nejvyšší odborné úrovni.

Fessenheim leží v Alsasku v severovýchodní Francii poblíž hranic s Německem (blíže než 2 km) a Švýcarskem. První ze dvou reaktorů této jaderné elektrárny byl uveden do provozu v roce 1977 a druhý ho následoval o rok později. Oba jsou tlakovodní s výkonem 880 MWe. Francouzské regulační komise po kontrole v roce 2011 schválila jejich další provoz po dobu deseti let s podmínkou, že bude provedeno několik opatření včetně zesílení betonové vany reaktoru.

V současné době Francie spoléhá na jadernou energii ze 75%. Je to důsledek dlouhodobé politiky, jak zvýšit spolehlivost dodávek elektrické energie po první ropné krizi v sedmdesátých letech. Hollande ve svém projevu znovu zdůraznil svůj předvolební slib snížit podíl jaderné energie na 50% do roku 2025, dále řekl, že lituje zpoždění Francie v rozšíření energetického mixu o obnovitelné zdroje energie a slíbil strategii založenou na energetických úsporách a přechodu na obnovitelné zdroje.

Jak se bude v roce 2016 blížit 1760 MWe ve Fessenheimu k uzavření, začne fungovat nejnovější francouzský jaderný blok. Jedná se o třetí blok jaderné elektrárny ve Flamanville typu EPR (European Pressurized Reactor ) o výkonu 1750 MWe, který je momentálně ve výstavbě. Před svým zvolením souhlasil Hollande s dokončením bloku Flamaville 3 a naznačil, že by nebránil stavbě dalšího bloku typu EPR o výkonu 1750 MWe v Penly.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..