Jaderná elektrárna Doel-3. Zdroj: euobserver.com
Jaderná elektrárna Doel-3. Zdroj: euobserver.com

Zatímco na tlakové reaktorové nádobě třetího bloku belgické jaderné elektrárny Doel pokračuje zjišťování možných výrobních vad, nádoby v dalších zemích pocházející od téhož výrobce jsou pod drobnohledem místních úřadů.

V červnu letošního roku byla na reaktoru Doel 3 poprvé vyzkoušena nová ultrazvuková měřicí technika. Ta byla namísto lokálního vyšetřování v místech svaru použita na prozkoumání celého povrchu nádoby. Najevo tak vyšly náznaky možných trhlin v jejích ocelových stěnách. Následné testy poté potvrdily přítomnost kazů, o nichž se odborníci domnívají, že pocházejí již z výroby.

Belgický Federální úřad pro jadernou kontrolu (angl. zkratkou FANC) prohlásil, že „na konci června byly v materiálu ocelové reaktorové nádoby detekovány příznaky četných vad, především pak v prstenci nacházejícím se u dna,“ a dodává: „Tyto kazy leží v „laminárních“ vrstvách rovnoběžných s povrchem stěn, takže teoreticky nepředstavují nebezpečí, neboť obyčejně nejsou vystaveny namáhání.“

Jiný belgický reaktor, Tihange 2, byl 16. srpna z důvodu údržby odstaven, a jelikož jeho tlaková nádoba pochází od stejného výrobce, společnosti Rotterdam Drydock Company (Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, RDM), podstoupí stejnou prověřovací proceduru jako Doel 3.

Po celém světě se nachází na 21 reaktorových tlakových nádob z dílny RDM. Z tohoto důvodu zorganizovala FANC v Bruselu setkání zástupců úřadů pro jadernou bezpečnost kteří zde 16. srpna diskutovaly o nastalé situaci. Setkání se účastnili odborníci z USA, Francie, Švýcarska, Nizozemska, Německa, Španělska, Švédska a Velké Británie. Ve většině z těchto zemí jsou v elektrárnách používány nádoby vyrobené společností RDM.

Ředitel úřadu FANC, Willy De Roovere, řekl, že účelem konference bylo „podat informace o situaci v reaktoru Doel 3, ne rozhodovat o jeho budoucnosti.“ Bezpečnostní úřady účastnící se setkání byly též informovány o dalších inspekcích, které si FANC a její přidružený technický úřad Bel V na reaktorech vyžádaly. Dokončení těchto šetření se očekává na konci září. „Tato mezinárodní konference navíc umožnila sdílet výsledky inspekcí a poznatky týkající se celistvosti reaktorových nádob,“ prohlásil De Roovere. Další setkání zástupců jaderných bezpečnostních úřadů je naplánováno na říjen.

Belgická vláda očekává, že FANC provede celkovou analýzu situace a poskytne její objasnění včetně zhodnocení možných rizik. V prohlášení vlády stojí: „V této fázi je příliš brzy na to činit jakékoli závěry ohledně reaktorů Doel 3 a Tihange 2.“ Kabinet dodává, že v současnosti není schopen poskytnout ani přibližné termíny opětovného spuštění žádného z bloků: “ „Nepovolíme spuštění ani jednoho z těchto dvou bloků, dokud vláda nebude mít k dispozici od regulačních úřadů a mezinárodní odborné komise dostatečné záruky toho, že zjištěné vady nepředstavují pro obyvatelstvo, zaměstnance elektráren a životní prostředí žádné riziko, Vláda nicméně ujistila veřejnost, že se nemusí, zvláště během této zimy, obávat žádných výpadků proudu, a to i kdyby zůstaly Doel 3 a Tihange 2 mimo provoz.

Mezinárodní reakce 

Švédský úřad radiační ochrany požaduje zvýšení počtu inspekcí tlakové nádoby u reaktoru Ringhals 2, dodanou společností RDM na počátku sedmdesátých let minulého století, aby byly odhaleny případné vady podobné těm u reaktoru Doel 3. Technická odstávka kvůli doplnění paliva a údržbě, která probíhá každý rok, je letos naplánována na 15. září. Dále musí vlastník elektrárny, Ringhals AB, do 1. června 2013 úřadu představit svůj plán, jak se hodlá s nastávající situací vypořádat.

Španělská rada pro jadernou bezpečnost (Consejo de Seguridad Nuclear, CSN) v současnosti analyzuje dokumentaci a proces výroby tlakových reaktorových nádob v elektrárnách Cofrentes a Garoña, z nichž každá disponuje jedním jaderným reaktorem. Obě nádoby pocházejí od společnosti RDM. CSN prohlásila, že podle předběžného vyšetřování není nádoba JE Cofrentes postižena vadami nalezenými na belgickém reaktoru, neboť při její výrobě byly použity jiné postupy. Nádoba JE Cofrentes se skládá z půlkruhových profilů, které jsou svařeny ve svislém směru, zatímco nádoba reaktoru Doel 3 sestává z kovaných prstenců svařených vodorovně. Na druhou stranu, nádoba v JE Garoña byla vyrobena stejným postupem, jako nádoba belgického reaktoru. CSN si však povšimla významných rozdílů mezi nádobami v Garoñe a Doelu zahrnujících velikost, tloušťku, počet kovaných částí a typ reaktoru a podle ní “ nelze z vad na reaktoru Doel 3 vyvozovat žádné důsledky pro reaktor v Garoñe.“

CSN vzkázala, že bude pokračovat jednak v přezkoumávání způsobu, jakým byly nádoby vyrobeny, jednak v posuzování parametrů klíčových pro vznik daných vad. Dále dodala, že bude nadále analyzovat výsledky inspekcí provedených na jednotlivých částech obou nádob.

Podle vyjádření Švýcarského federálního inspektorátu jaderné bezpečnosti nebyly na tlakové nádobě v JE Mühleberg nalezeny žádné známky výrobních vad. Přesto budou pro ověření negativního výsledku provedena další ultrazvuková měření. Nádoba JE Leibstadt, vyznačující se tím, že její potrubí pochází od společnosti RDM, byla naproti tomu vyrobena z válcované oceli, získané od japonských a francouzských dodavatelů, a žádné nebezpečí by tak hrozit nemělo.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (Autorité De Sûreté Nucléaire) oznámil, že zkoušky provedené ve francouzských jaderných elektrárnách ukázaly, že se u žádné nádoby nevyskytují kazy odpovídající těm v Doelu.

Objevení vad na reaktoru Doel 3 bylo dočasně označeno jako „anomálie“, tj. stupněm 1 mezinárodní stupnice hodnocení závažnosti jaderných událostí (INES), FANC však poukazuje na to, že až bude k dispozici více informací a výsledky dalších analýz, může být stupeň závažnosti přehodnocen.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..