Jaderná elektrárna Three Miles Island. Zdroj: papundits.wordpress.com
Jaderná elektrárna Three Miles Island. Zdroj: papundits.wordpress.com

V americké jaderné elektrárně Three Mile Island ve čtvrtek selhalo jedno z čerpadel a kvůli závadě byl odpojen jeden z reaktorů. Do ovzduší uniklo větší množství páry, podle odborníků ale neobsahovala žádnou radiaci, napsala dnes agentura AP. Příčinu závady zatím vedení elektrárny nezná.

„Čerpadlo přestalo pracovat, takže v systému vznikla nerovnováha,“ uvedl mluvčí amerického úřadu pro jadernou bezpečnost Neil Sheehan. Zdůraznil však, že bezpečnostní systémy fungovaly, jak měly, a automatické odstavení reaktoru zabránilo dalším škodám.

Podle zástupců elektrárny neunikla do ovzduší žádná radiace. Obyvatele domů v okolí elektrárny ale mohla vyděsit hlasitá rána, která provázela únik velkého množství páry.

Příčinu závady zatím odborníci neznají. „Teprve až se podaří dostatečně zchladit reaktor, budou moct k němu přijít pracovníci elektrárny a problém vyřešit,“ řekl Sheehan.

V jaderné elektrárně Three Mile Island se v roce 1979 stala nejhorší jaderná havárie na území Spojených států. Jádro jednoho z reaktorů se částečně roztavilo a do ovzduší uniklo značné množství radioaktivních částic. Vyšetřovací komise později dospěla k závěru, že tehdejší nehodu způsobila kombinace mechanických závad se selháním pracovníků elektrárny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..