jaderná energie - Egypt se nevzdává svých jaderných ambicí, brzy vyhlásí tendr - Nové bloky ve světě (egypt) 1
Egypt se jako první z arabských zemí chce zařadit do klubu „vlastní jaderný potenciál“. Soudě podle prohlášení vlády k tomu má nyní dobře našlápnuto („dobře našlápnuto“ ovšem měl i za Mubaraka, revoluce však zřejmě dostala přednost před energetikou).

Všechny přípravy na hospodářskou soutěž o dodavatele pro první JE v Egyptě jsou dokončeny, vzkázal prvního září ministr energetiky a elektrifikace země, Mahmud Balbaa. Poslední, co schází, je podpis prezidenta Mursího na výnosu o zahájení projektu. Balbaa tak potvrdil, že Egypt se svých jaderných ambicí nevzdává ani po změně režimu.

Ministr se předtím nechal slyšet, že vzhledem k omezené produkci elektřiny získávané z tradičních zdrojů Egypt ve svých ambicích vybudovat jaderné bloky vytrvá. Zatím má země jeden výzkumný reaktor (což ji i tak činí jedním z nejlépe rozvinutých afrických států z hlediska jaderné energie).

Též uvedl, že se Egypt dohodl s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii na využívání technické podpory nutné k přípravě jaderného programu, na účasti mezinárodního dozoru při energetickém plánování až do roku 2030 a na přípravě studií posuzujících obecné možnosti stavby jaderných bloků na území Egypta.

Situaci komplikují místní obyvatelé, kteří narušují klid v oblastech sousedící s pozemkem Dabaa mj. tím, že organizují protesty a brání dělníkům v přístupu na budoucí staveniště.

Rozhodnutí o výstavbě jaderné elektrárny v El Dabaau o výkonu 1000 MW bylo přijato předchozím egyptským vedením. V roce 2009 byla vybrána australská společnost WorleyParsons, aby řídila projekt a poskytovala poradenské služby. V srpnu roku 2010 pak byla dovršena příprava hospodářské soutěže na výběr dodavatele reaktorové technologie, tendr byl ale odložen a práce na projektu byly kvůli masovým nepokojům, které vypukly v roce 2011 a vyústily ve změnu vedení celé země, přerušeny.

Zdroj: Allafrica.com, Nuclear-energy.ru

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..