Přenosová síť ČR. Zdroj: eru.cz
Přenosová síť ČR. Zdroj: eru.cz

Provozovatel přenosové sítě ČEPS chce získat kompenzaci za náhlé přetoky elektřiny z Německa. Ty bývají silné hlavně ve větrných dnech kvůli množství větrných elektráren na severu země. ČEPS proto žádá svého německého partnera, kterým je firma 50Herz, o finanční garanci. Ta by mohla dosahovat až několika miliard korun ročně, informuje deník E15.

Přetížení přenosové sítě může v krajním případě vést až k jejímu zhroucení, takvanému blackoutu. „To, co požadujeme, je garance, že 50Hertz zabrání překročení stanovené mezní hodnoty toků a že v případech, kdy se jí to nepodaří, zaplatí způsobené vícenáklady a citelnou sankci,“ řekl deníku náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc.

Podle E15 se 50Hertz k placení kompenzací dobrovolně zřejmě nezaváže, ale žádost dá německé straně najevo, že by se měla problémem zabývat. „Tlak musí vzejít od německého ministerstva hospodářství, kancléřství a regulátora. Tady je role českých autorit, aby zdůraznily naléhavost řešení,“ sdělil Šolc.

Společnost 50Herz je jedním ze čtyř provozovatelů německé přenosové soustavy. Vlastní ji belgický operátor a australští investoři.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..