Podle výsledků průzkumu veřejného mínění (nutno ovšem říci, že jeho zadavatel NEI je projaderným sdružením) Fukušima důvěrou odvážných zaoceánských ke zdrojům jaderným neotřásla. Zdroj: ansnuclearcafe.org
Podle výsledků průzkumu veřejného mínění (nutno ovšem říci, že jeho zadavatel NEI je projaderným sdružením) Fukušima důvěrou odvážných zaoceánských ke zdrojům jaderným neotřásla. Zdroj: ansnuclearcafe.org

Nové průzkumy veřejného mínění naznačují, že se důvěra Američanů v jadernou energii navrací do předfukušimských hodnot. Oproti tehdejším 71 % se v současnosti vyjadřuje pro použití jádra 65 % obyvatel.

Ve dnech 14. až 16. září provedla na objednávku Skupiny pro jadernou energii (NEI, Nuclear Energy Institue – americké sdružení, prosazující co nejširší využívání jaderné energie) i společnost Bisconti Research ve spolupráci s GfK Roper telefonní průzkum, kterého se zúčastnilo 1000 občanů Spojených států.

Průzkum ukázal, že 65 % respondentů oceňuje použití atomové energie jako jednoho ze způsobů výroby elektřiny v USA. To představuje oproti podobnému průzkumu z února 2012 malý nárůst, tehdy se kladně vyjádřilo 64 %. Přitom podle průzkumu ze září loňského roku, tedy šest měsíců po Fukušimské havárii, bylo jádro podporovalo 62 % lidí. V únoru 2011, měsíc před havárií, to bylo 71 % dotázaných.

Spolu s pozvolna rostoucí podporou veřejnosti byl zaznamenán odpovídající pokles podílu obyvatel, kteří jadernou energii odmítají. V aktuálním průzkumu byli tito lidé zastoupeni cca 29 procenty, zatímco v únoru to bylo 33 % a v září loňského roku 35 %.

Z výsledků zatím posledního průzkumu vyplývá, že si s atomovou energií 78 % lidí „více či méně“ spojuje spolehlivé dodávky elektřiny, 72 % si s ní spojuje čistý vzduch, 69 % energetickou nezávislost a 73 % cenově dostupnou elektřinu. Přibližně 77 % dotázaných věří, že bude jaderná energie hrát v budoucnosti důležitou roli při naplňování energetických potřeb USA. Jde tedy o pokles oproti 81 % z února 2012, kdy se naopak jednalo o jednoprocentní nárůst z předešlého září.

Přitom 81 % dotázaných si myslí, že by těm jaderným elektrárnám, které dlouhodobě splňují federální bezpečnostní standardy, měly být jejich provozní licence prodlouženy. Jedná se tak o stejné procento jako v únoru 2012. Podle přibližně 60 % lidí by Spojené státy „měly v budoucnosti určitě vybudovat více jaderných elektráren“, což je o 2 % více než v předchozím průzkumu. Podpora veřejnosti zůstala silná též v případě vystavění nových atomových bloků, kdy 68 % odpovědělo, že schvaluje vybudování nových reaktorů ve stávajících elektrárenských zařízeních. Šedesát devět procent lidí se vyjádřilo, že je pro ně přijatelné, aby byly u „jejich“ nejbližší atomové elektrárny postaveny nové jaderné bloky.

Pohled veřejnosti na bezpečnost jaderných elektráren v USA se též lehce zlepšil – 76 % věří, že „atomové elektrárny provozované ve Spojených státech jsou bezpečné“, což je o dvě procenta více, než v únoru 2012.

Co se týče nakládání s vyhořelým jaderným palivem, 80 % respondentů si myslí, že by americká vláda měla vytvořit trvalé úložiště, pokud to bude vyžadovat národní regulační výbor NRC (Nuclear Regulatory Commission) tak splnila nařízení regulační komise NRC . Šedesát dva procent dotázaných souhlasí s tím, že je vhodnější, aby vyhořelé palivo bylo shromažďováno v jednom či dvou dobrovolně vybraných místech, kde s ním může být bezpečně a efektivně nakládáno.

Ann Bisconti, prezident společnosti Bisconti Research, k tomu poznamenal: „Z průzkumů provedených v letošním roce a na konci roku 2011 vidíme nejen výraznou a stabilní podporu jaderné energie ze strany veřejnosti obecně, ale i důvěru v to, že jsou atomové elektrárny provozovány bezpečně. Právě důvěra v bezpečný provoz elektráren a docenění jejich výhod je základním pilířem této podpory .“

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Danny Roderick, nový prezident Westinghouse. V jaderné energetice pracuje už desítky let, kromě vysokých postů ve firmě Hitachi-GE například 13 let pracoval v elektrárenském obru, společnosti Entergy. Zdroj: prweb.com
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..