JE Dukovany.
JE Dukovany.

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes začala mezinárodní prověrka WANO, tedy sdružení provozovatelů jaderných elektráren ve světě. Tým 22 specialistů z devíti zemí bude sledovat provoz starší ze dvou českých atomových elektráren do 27. září. V závěru doporučí změny, které by mohly pomoci zlepšit chod tohoto atomového zařízení. Mise WANO se v elektrárně konala naposled před pěti lety, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Dukovanskou elektrárnou teď budou procházet experti z USA, Argentiny, Británie, Arménie, Ruska, Ukrajiny, Bulharska a Slovenska. Dnes se v Hrotovicích společně připravují na zahájení prověrky. Absolvují i bezpečnostní školení a měření tělesné radioaktivity, aby ji bylo možné porovnat s úrovní na konci jejich pobytu. „Každý lidský organismus má v sobě přirozenou radioaktivitu,“ vysvětlil mluvčí.

V elektrárně se budou komisaři pohybovat od pátku. Sledovat budou 11 oblastí provozu, a to včetně organizace a řízení elektrárny, údržby, radiační a požární ochrany. Na konci pobytu navrhnou možná zlepšení. O jejich uvedení do praxe se přijedou přesvědčit v následné misi, která se uskuteční do dvou let.

V elektrárně se pravidelně konají také mise OSART prováděné Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Kontrolní mise OSART byla v Dukovanech naposled v červnu 2011. Letos byla v elektrárně pilotní mise New OSART, která se týkala odladění nové metodiky mezinárodních kontrol jaderných elektráren.

Dukovany byly i v minulém roce největším domácím zdrojem elektřiny. Výroba proudu se v meziročním porovnání zvýšila o 1,3 procenta na 14,369 terawatthodiny. Byl to druhý nejlepší výkon v téměř sedmadvacetileté historii Dukovan. Díky letošní modernizaci posledního ze čtyř atomových bloků už mají celé Dukovany místo původních 1760 megawattů (MW) instalován výkon 2000 MW, jaký má mladší atomová elektrárna v Temelíně.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..