Instalace kupole na Taishani. Zdroj: World Nuclear News
Instalace kupole na Taishani. Zdroj: World Nuclear News

Stavba druhého bloku v jaderné elektrárně Taishan v čínské provincii Guandong dospěla k zásadnímu milníku. Na své místo byla spuštěna kupole, která kryje reaktorovou halu. Stalo se tak méně než rok poté, co byl stejný krok proveden na bloku číslo jedna.

Stavitel elektrárny China Nuclear Engineering and Construction Corporation (CNECC) oznámil, že kupole (v angličtině poeticky dome) byla velkým jeřábem úspěšně usazena na vrchol reaktorové nádoby v 10:28 dopoledne 12. září.

Jeřáb, který akci provedl, patří mezi největší na světě. Kupoli, která váží více než 231 tun a v průměru má přes 47 metrů, zvedl zmíněný jeřáb do výšky 64 metrů, aby pak mohla být opatrně spuštěna na 44 metrů vysokou budovu reaktoru. Nyní se dělníci pustí do svařování a vytvoří vzduchotěsnou pečeť mezi kupolí a obvodovou zdí. Potom přijde na řadu „čepice“ v podobě 7000 tun betonu.

Instalace vršku reaktorové budovy značí, že těžké stavební práce na bloku se blíží ke konci. Na reaktorové budově pracovalo asi 2000 lidí po dobu dvou let.

Kupole reaktorové budovy prvního bloku byla spuštěna v říjnu loňského roku. Poté došlo v červnu letošního roku k uložení reaktorové nádoby. V nejbližších měsících budou také instalovány parogenerátory.

Taishan 1 a 2 jsou první reaktory založené na novém typu EPR (European pressurised reactor – evropský tlakovodní reaktor) od francouzské společnosti AREVA, které se staví v Číně.

První dva EPR, které rostou v lokalitě Taishan, jsou součástí velkého kontraktu mezi Arevou a Guandong Nuclear Power Company (CGNPC), jenž byl uzavřen v roce 2007 a jeho hodnota činí 8 miliard euro.

Lokalita Taishan leží 140 km západně od Hong Kongu a patří CGNPC Joint Venture Company limited, což je společný podnik AREVY (30%) a CGNPC. První blok by měl být uveden do provozu v roce 2013, druhý o rok později. Konstrukce dvou dalších EPR začne v Taishanu zřejmě v roce 2015.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..