Polské energetické plány pro léta 2010-2025, počítající minimálně s jednou jadernou elektrárnou. V současnosti je situace zcela jiná - většinu elektřiny v zemi vyrábějí úhelné elektrárny. Zdroj: pmrpublications.com
Polské energetické plány pro léta 2010-2025, počítající minimálně s jednou jadernou elektrárnou. V současnosti je situace zcela jiná – většinu elektřiny v zemi vyrábějí úhelné elektrárny. Zdroj: pmrpublications.com

Tři přední polské energetické firmy a těžař mědi KGHM ve středu podepíší dohodu o sdílení nákladů při stavbě první jaderné elektrárny v Polsku. Oznámily to dnes představitelé firem. Celkové náklady na projekt se odhadují na 30 miliard až 50 miliard zlotých (178 až 297 miliard Kč).

Polsko plánuje rozvoj jaderné energie, aby tak snížilo svoji závislost na uhlí. Energetická společnost PGE, která organizuje projekt, však nechce financovat celý projekt sama.

„Dohoda bude podepsána ve středu v 16:00 (místního času),“ řekl generální ředitel PGE Krzysztof Kilian. Další firmy, které podepíšou předběžnou dohodu o výstavbě jaderné elektrárny, jsou Tauron, Enea a KGHM. Všechny čtyři firmy kontroluje stát. Kvůli vysokým nákladům a dlouhé době od zahájení výstavby do zahájení prodeje elektřiny, je obtížné přilákat zájem soukromým investorů.

Polsko chce spustit jadernou elektrárnu o výkonu tři gigawatty do roku 2023. Do roku 2030 se má kapacita zdvojnásobit. Jaderná elektřina má nahradit elektřinu z uhlí. Polsko dává přednost energii z jádra před plynem, protože by plyn pro elektrárny muselo dovážet z Ruska, a zvýšilo by tak svoji energetickou závislost na zemi, se kterou má napjaté vztahy.

Americko-japonská firma GE Hitachi, francouzská Areva a Westinghouse, americké divize japonské Toshiby, již naznačily, že mají zájem o dodávky technologie pro polskou jadernou elektrárnu. Projekt však má již zpoždění. Na konci června PGE opozdila tendr na výběr strojírenské firmy pro projekt a odůvodnila to tím, že nejprve musí vypracovat financování projektu. Zatím není jasné, kdy se tendr uskuteční, původně se měl konat ve druhém čtvrtletí letošního roku, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Zda se, ze maji naslapnuto spravnym smerem, drzim pesti 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..