Mohamed Al-Romaithi (NECMA)  a Mohamed Al-Hammadi (ENEC) podepisují jednu z prvních dohod o bezpečnosti JE Barakah. Zdroj: uaeinteract.com
Mohamed Al-Romaithi (NECMA) a Mohamed Al-Hammadi (ENEC) podepisují jednu z prvních dohod o bezpečnosti JE Barakah. Zdroj: uaeinteract.com

Ve Spojených arabských emirátech podepsaly memorandum o porozumění (MoP) jaderná korporace ENEC (Emirates Nuclear Energy Corporation) a Státní úřad pro mimořádné situace v energetice (NECMA, National Energy Crisis Management Authority) s cílem usnadnit vypracování bezpečnostních a havarijních plánů pro první arabskou jadernou elektrárnu.

Memorandum podepsal generální manažer NECMA Mohamed Al Romaithi a generální ředitel ENEC Mohamed Al Hammádí.

Memorandum ustanovuje, za co nese ta která organizace zodpovědnost v krizových situacích.

NECMA byla založena v roce 2007 a je zodpovědná za koordinaci práce příslušných složek při mimořádných situacích na místní a národní úrovni, Hlavní úkol, který má v memorandu vytyčen ENEC, spočívá v zajištění bezpečnosti a ochrany místního obyvatelstva, životního prostředí a majetku v případě vážné nehody na chystané elektrárně Bakarah.

Generální ředitel NECMA Mohamed Khalfan Matar Al Romaithi k podepsání dohody uvedl, že zajistí, že elektrárna Bakarah vyhoví nejvyšším standardům bezpečnosti.

Jeho slova kvitoval generální ředitel ENECu Mohamed Al Hammádí, který prohlásil, že zachování nejvyšší mezinárodní úrovně bezpečnosti a zabezpečení je hlavní prioritou tohoto projektu. „Znamená to být připraven na každý možný scénář. Mít plány pro stav nouze je pouze jedním ze způsobů, jak zajistit, že jaderný program SAE bude patřit k těm nejbezpečnějším na světě,“ řekl.

V dvacetimiliardové dohodě, která byla uzavřena v prosinci 2009, vybral ENEC korejské konsorcium vedené společností KEPCO a pověřil jej vybudováním čtyř reaktorů APR-1400. Všechny čtyři reaktory, které budou pracovat v elektrárně Bakarah, ležící poblíž hranic se Saúdskou Arábií, by měly být uvedeny do provozu do roku 2020. První beton pro první blok byl zalit v polovině července.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..