Ředitel společnosti Areva pro Střední a Východní Evropu Thomas Epron.
Ředitel společnosti Areva pro Střední a Východní Evropu Thomas Epron.

Společnost Areva věří, že v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín najde uplatnění s výrazně většími reaktory než konkurence. V případě úspěchu v tendru zároveň počítá francouzská firma s vytvořením zhruba 11.000 kvalifikovaných pracovních míst, z nichž většinu by měli obsadit Češi. V rozhovoru pro ČTK to řekl ředitel Arevy pro střední a východní Evropu Thomas Epron.

Areva v temelínském tendru nabízí dva reaktory o celkovém výkonu kolem 3300 megawattů. Ostatní uchazeči chystají dvojici reaktorů s výkonem kolem 2200 MW.

Epron připustil, že výstavba větších reaktorů od Arevy může být dražší než konkurenční reaktory. „Ovšem návratnost projektu je ekonomicky výhodnější. S velkými reaktory se sníží náklady na jeden megawatt vyrobené elektřiny,“ uvedl Epron.

Při projektu Temelín podle Eprona Areva předpokládá vytvoření zhruba 5000 pracovních míst přímo v lokalitě výstavby elektrárny. Dalších asi 6000 míst vznikne v souvislosti s dalšími pracemi a službami. Až 70 procent z celé zakázky by podle Arevy mělo připadnout českým firmám. Stejný objem českým podnikům slibují i ostatní účastníci tendru.

Uchazeči o dostavbu Temelína před nedávnem provozovateli elektrárny ČEZ odevzdali své nabídky. ČEZ je nyní posuzuje a ke konci roku by měl stanovit předběžné pořadí jednotlivých nabídek. Ty pak budou doplněny a v příštím roce pak znovu předloženy ČEZ, aby vybral vítěze tendru.

„Věříme, že uspějeme. Jednou z našich výhod je doložený nejvyšší standard bezpečnosti reaktorů EPR,“ uvedl Epron. Cenu nabídky Arevy nesdělil, ale případná vyšší cena jejích reaktorů by podle něj neměla Francouze znevýhodnit.

Odborníci často poukazují na to, že v Česku je nadbytek elektřiny a po dokončení Temelína v roce 2025 nebude po energii z tak velkého zdroje poptávka. Epron však upozornil, že se počítá v příštích letech s odstavováním zastaralých uhelných elektráren. Tím se podle něj uvolní kapacita pro rozšířený Temelín.

Kromě Arevy se tendru na dostavbu Temelína účastní americko-japonský Westinghouse a česko-ruské konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Škoda JS již dříve uvedla, že v případě svého úspěchu v tendru počítá s tím, že by s Arevou spolupracovala. Stejně tak Areva zřejmě při svém vítězství v tendru přizve ke spolupráci Škodu JS. Vítěz tendru má být vybrán během příštího roku, náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Elektrárna má být dostavěna do roku 2025.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..