Tady mělo být hlubinné úložiště, které teoreticky mohlo vyřešit všechny problémy Spojených států s jaderným odpadem. Zdroj: edweb.tusd.k12.az.us
Tady mělo být hlubinné úložiště, které teoreticky mohlo vyřešit všechny problémy Spojených států s jaderným odpadem. Zdroj: edweb.tusd.k12.az.us

Schvalovací řízení čtyř nových amerických reaktorů může být až o 24 měsíců opožděno kvůli rozhodnutí soudu, který nařídil americké jaderné regulační komisi NRC přehodnotit pravidla udělování nových licencí. Důvod – nedostatečně propracovaná nařízení, týkající se ukládání radioaktivních odpadů.

Komise má za úkol vydat prohlášení o ekologických dopadech dlouhodobého skladování vyhořelého paliva v areálech jaderných elektráren, které bude součástí nové směrnice o bezpečném nakládání s radioaktivním odpadem. Ta je zásadní pro vystavování nových stavebních a provozních licencí pro nové bloky. Předchozí směrnice byla v červnu zrušena z rozhodnutí odvolacího soudu (Court of Appeals for the District of Columbia). podle něhož NRC nezvážila možnost, že trvalé úložiště jaderného odpadu (například podzemní) nebude ve Spojených státech nikdy postaveno. Unikly jí podle soudu i další bezpečnostní faktory, spojené například spotenciálními úniky vody či požáry ve skladovacích bazénech.

NRC prohlásila, že na úkolu začne okamžitě pracovat a že její štáb může čerpat z celé řady dřívějších změn předpisů podobného rázu. Nicméně podotkla, že jí může vypracování nového prohlášení trvat kolem 24 měsíců. Během této doby však kvůli absenci směrnice pro nakládání s odpadem nebude NRC moci vydávat finální licence novým jaderným elektrárnám. To může znamenat odklad ve schválení stavebních a provozních licencí pro dva reaktory v okrese Levy ve státě Florida a další dva reaktory v okrese Lee v Jižní Karolíně. U obou licencí potenciální provozovatelé počítali s jejich vydáním na konec roku 2013.

Pozdržení vydávání licencí by se teoreticky mohlo projevit i na závěrečných rozhodnutích KJR ve věci prodloužení stávajících provozních povolení, což se v současnosti týká 13 reaktorů. Zatímco harmonogram závěrečných rozhodnutí může být celou záležitostí ovlivněn, chod stávajících reaktorů neměl být nijak zasažen. Podle předpisů NRC může reaktor pokračovat v činnosti, pokud jeho vlastník komisi odevzdal patřičnou žádost nejpozději pět let před vypršením stávající licence.

Kam s ním?

Aby mohla NRC udělit jadernému zařízení novou licenci, musí mít jistotu, že toto zařízení má pro elektrárnou produkovaný odpad vhodné skladovací prostory a možnost jej likvidovat. Tento požadavek se objevuje v obecné směrnici o nakládání s jaderným palivem, která částečně bere v úvahu i dopady na životní prostředí.

Nakládání s jaderným odpadem se pro americký jaderně-energetický sektor stalo v roce 2009 živým tématem, když Obamova administrativa smetla se stolu projekt dlouhodobého úložiště v Yucca Mountain (hora v jižní části státu Nevada), čemuž významně pomohli šéf NRC Gregory Jaczko a ministr energetiky Stephen Chu, které oba jmenoval sám prezident. Bez dlouhodobého plánu pro likvidaci odpadu tak musela NRC v roce 2010 zrevidovat příslušnou směrnici, kdy rozhodla, že skladování odpadu v jaderných elektrárnách je přípustné po dobu až 60 let od ukončení výroby energie. Tento krok byl ihned napaden odpůrci jaderné energetiky, což vedlo k soudnímu procesu, jehož výsledkem je červnové rozhodnutí, podle kterého musí NRC lépe zohlednit možnost, že elektrárny nebudou mít k dispozici dlouhodobé úložiště radioaktivních odpadů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    je to smutne, kormidlem pootocili ti, kteri se modli za jine veci, nez „sustainable project ideas“

    “ No man has a good enough memory to be a successful liar. ”
    — Abraham Lincoln

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..