
Americké firmy vyvíjejí nové způsoby, jak sledovat palivové články za běhu reaktoru. Electric Power Research Institute (EPRI), nezávislá nezisková výzkumná a vývojová organizace, a Newton Research Labs, společnost zabývající se počítačovou vizualizací, robotikou a optickou automatizací v Seattlu, se spojily k vývoji podvodního laserového skenovacího nástroje pro přesné měření profilu jaderných palivových článků, uložených ve skladovacích bazénech při odstávce.
Nedávno byla úspěšně dokončena technologická demonstrace a druhá fáze vývoje a nasazení má být uveřejněna už zanedlouho. Nástroj je určen k pořízení vysoce detailního trojrozměrného profilu palivových svazků v reaktorech typu BWR (varný vodní reaktor, takové fungují například na mnoha amerických a japonských elektrárnách). Po schválení modifikací systému bude možno též měřit palivové soubory PWR.
Deformace palivových svazků během provozu, jako jsou vyklenutí, vypukliny, zkroucení nebo prodloužení, jsou obecně poměrně malé a obtížně měřitelné. Například palivový článek v reaktoru BWR může mít odklon méně než 12 milimetrů na 4metry délky. Nicméně jde o vady, které mohou ohrozit bezpečnost systémů, například správné držení v pouzdře. Měření svazků paliva s využitím tradičních systémů založených na ultrazvukovém vyšetření (UT) nebo lineárních diferenciálních transformátorech (LDTV) (zařízení, které měří změny rozměrů) může být časově náročné a ovlivnit plánované uvedení reaktoru zpátky do provozu. Koncepční návrh a funkční požadavky nového skenovacího nástroje jsou určeny ke snížení doby měření palivových svazků při zachování rozlišení, přesnosti a preciznosti stávajících systémů.
John W. Bramblet, prezident a generální ředitel společnosti Newton Labs, uvedl: „Zkroucení paliva je funkční problém, který může ovlivnit spouštění a vytahování článků, a pokud není dostatečně řízeno, může mít rovněž vliv na řízení reaktivity (tyče nemusejí dosednout do pouzder a to brzdí vytahování – Atominfo.cz). (…) Nové nástroje jsou zapotřebí, aby efektivně a účinně měřily deformace paliva tak, aby provozovatelé zařízení získali údaje, pomocí kterých budou moci odpovídajícím způsobem zlepšit konstrukci článků, aktivní zóny a podmínky na elektrárně. Vývoj a demonstrace této laserové skenovací inspekční metodiky má potenciál urychlit proces sběru dat a zlepšit tak fungování jaderných elektráren“, uzavřel Bramblet.
Přístroj pro bezkontaktní průzkum palivových článků bude vyvinut z dřívější verze podvodní technologie laserového skenování v institutu Newton Research Labs, vyvinuté speciálně pro jadernou energetiku, která získala vítězné ocenění průmyslu TIP v roce 2012. Kromě rychlosti, vysoce přesných měření a zobrazování videa v reálném čase, bude technologie mít schopnost ukládat a později manipulovat se 3D CAD obrazovými daty během profilování za celého životního cyklu paliva. Inženýři z Newtonovy laboratoře zamýšlejí najít nový nástroj pro poskytování plně měřitelných modelů profilů článků bez nutnosti používat komerční produkty třetích stran.
Zdroj: Nuclearstreet.com