jaderná energie - Zásoby uranu dostačují na dlouho dopředu - Aktuálně (yellowcake) 1
Žlutý koláč – meziprodukt výroby uranu.

Podle nového vydání Red Book budou v dohledné době světové zásoby uranu schopny uspokojit spotřebu, ale bude nutné zavčas investovat do technologií, aby produkce udržela krok s rostoucí poptávkou.

Publikace se oficiálně jmenuje Uranium 2011: Resources, production and demand, ale je známa spíše pod názvem Red Book. Jedná se o 24. vydání publikované OECD Nuclear Energy Agency (NEA) a International Atomic Energy Agency (IAEA). Je vydávána každé dva roky a spojuje informace z těžby, zdrojů, produkce a spotřeby uranu s ohledem na použití v jaderných reaktorech. Toto nové vydání obsahuje informace do konce roku 2010.

Celkové známé zásoby uranu se sice zvětšily o 12% oproti poslednímu vydání, které obsahuje údaje do konce roku 2008, ale počet nalezišť s nižší cenou produktu značně poklesl kvůli zvýšení těžebních nákladů. Celkové známé zásoby uranu jsou odhadovány na 7 096 600 tU (tun uranu, tonnes of uranium metal – pozn. Atominfo.cz), které je možné vytěžit pod 260 dolarů za kilogram. Známé zásoby budou stačit světovému jadernému průmyslu na 100 let. (Další zásoby o velikosti 124 100 tU byly oznámeny, ale nejsou zahrnuty v oficiálních celosvětových tabulkách.) Tzv. zatím nenalezené zásoby, tedy zásoby, jejichž existenci předpovídáme na základě geologických poznatků, ale které čekají na své odhalení a přesné vymezení, jsou v současné době odhadovány na 10 400 500 tU.

Nárůst surovinové základny je výsledkem důkladného průzkumu a úspěchů ve vývoji. Na průzkum uranových nalezišť a vývoj těžby bylo v roce 2010 vynaloženo okolo dvou miliard dolarů, což je o 22% více než v roce 2008. Průzkumy se soustředily především na místa, kde je možné použít technologii in-situ leach (ISL) (loužení uranové rudy v jejím ložisku – pozn. Atominfo.cz).

ISL přebírá vedení

Zpráva potvrzuje pozici Kazachstánu jako největšího světového producenta uranu. Od roku 2008 vrostla jeho produkce o 25%. V roce 2010 činila 54 670 tU. Od posledního vydání Red Book se na seznam producentů uranu přidaly další dvě země. Jsou to Malawi, kde se uran začal produkovat v roce 2009, a Německo, kde začali znovu produkovat uran po skončení oprav uranového dolu.

Celkově je dnes ISL nejpoužívanější metoda těžby, neboť v roce 2010 představovala 39% produkce. Je to způsobeno především výrazným nárůstem těžby pomocí technologie ISL v Kazachstánu. Podíl pro těžbu uranu v hlubinných dolech je 32%,v případě povrchových dolů pak 23%. Dále se uran produkuje jako vedlejší produkt těžby zlata a mědi, to představuje zbylých 6% celkové produkce.

Uspokojení spotřeby

Na konci roku 2010 bylo v provozu 440 komerčních jaderných reaktorů (tedy ne výzkumných – pozn. Atominfo.cz) po celém světě. Představovaly výkon 375 GWe a v součtu spotřebovaly 63 875 tU za rok. Zpráva předpovídá, že v roce 2035 by mohl celkový výkon vzrůst na 540 GWe, na který bude potřeba 97 645 tU, nebo 746 GWe s 136 385 tU. Tyto scénáře berou v úvahu postupy, které některé země uplatňují po nehodě ve Fukušimě v březnu roku 2011.

Zpráva varuje, že zásoby uranu, které jsou v současnosti známé, budou více než dostačující pro spotřebu až do roku 2035, ale ne bez včasných investicí do zařízení na produkci uran. Zpráva uvádí: „Aby se uran dostal na trh a našla se další naleziště, budou nutné významné investice a odborné expertízy. Na pokrytí těchto nákladů budou potřeba dostatečně vysoké ceny uranu na trhu, zvláště zvážíme-li rostoucí cenu samotné produkce uranu.“

Dále budou uplatňovány druhotné zdroje uranu (skladiště přírodního a obohaceného uranu, ochuzený vojenský uran, přepracované vyhořelé palivo a ochuzená uranová hlušina), i když jejich role bude zřejmě po roce 2013 klesat, neboť vyprší dohoda mezi USA a Ruskem o ochuzování vysoce obohaceného vojenského uranu pro použití v jaderných reaktorech.

„Bez ohledu na to, jakou roli bude hrát jaderná energetika v plnění poptávky po elektrické energii, je surovinová základna více než schopna v dohledné budoucnosti uspokojit předpovězenou spotřebu. Výzvou je pokračování ve vývoji těžby uranu, která bude únosná vůči přírodě a bude zvyšovat množství uranu dodávané na trh podle aktuální potřeby,“ uzavírá zpráva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..